2/3 νίκες για τα τμήματα Volley!

October 17, 2016

Γυναίκες : Α.Ο. Νήαρ Ηστ - Γ.Σ. Γλυκών Νερών: 0-3

Με νίκη ξεκίνησε η ομάδα γυναικών στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος! Η νίκη ήρθε δύσκολα, παρά το 0-3 σετ (23-25, 17-25, 22-25) απέναντι στην «μαχητική» ομάδα της Νήαρ Ηστ. Τα κορίτσια μας αγωνίστηκαν σαφώς επηρεασμένα από το άγχος της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, δεν είχαν καλή απόδοση και υπέπεσαν σε πολλά λάθη. Το σημαντικό όμως είναι ότι έστω και με μία όχι καλή εμφάνιση κατάφεραν να κερδίσουν τους 3 βαθμούς και να κάνουν ένα θετικό ξεκίνημα στο πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα 1ης Τοπικής κατηγορίας ΕΣΠΑΑΑ των τελευταίων ετών! Άλλωστε αυτό επιβεβαιώθηκε και από τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στα οποία ένα εκ των φαβορί για την άνοδο (Γ.Σ. Κορωπίου) ηττήθηκε από την ομάδα του ΑΣ Τυφών με 3-0 σετ.

Παγκορασίδες 1: Γ.Α.Σ. Χολαργού - Γ.Σ. Γλυκών Νερών: 0-3

Τα κορίτσια μας συνέχισαν δυναμικά με νέα νίκη ! Με ένα καθαρό αποτέλεσμα 0-3 σετ (14-25, 16-25, 20-25) η ομάδα των Κορασίδων επικράτησε εκτός έδρας της ομάδας Γ.Α.Σ. Χολαργού στα πλαίσια του 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος. Η ομάδα μας αντιμετώπισε μία αρκετά ......«παθιασμένη» για αγώνα Κορασίδων ατμόσφαιρα στην εξέδρα, η οποία όμως άφησε εντελώς ανεπηρέαστα τα κορίτσια μας, τα οποία έδειξαν τις δυνατότητές τους εντός γηπέδου. Η ομάδα ξεκίνησε και παρέμεινε συγκεντρωμένη με πίεση από την αρχή στο σερβίς. Είχε την πρωτοβουλία στο σκορ, με εξαίρεση ένα μικρό «διάλειμα» στο 3ο σετ που έχανε με 7-5 αλλά και εκεί με ψυχραιμία και σωστές επιλογές ανέτρεψε την κατάσταση. Σημαντικό επίσης ήταν ότι η coach έδωσε χρόνο συμμετοχής σε ΟΛΕΣ τις αθλήτριες, χωρίς αυτό να επηρεάζει σημαντικά την απόδοση και το αποτέλεσμα της ομάδας! Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν και στους «φίλους» της ομάδας μας (κυρίως γονείς), οι οποίοι με την παρουσία, το χειροκρότημα και την επιβράβευσή τους έδιναν ρυθμό στα κορίτσια μας και «μετρίαζαν» την πίεση που υπήρχε από τη γηπεδούχο εξέδρα προς αυτές! Σας ευχαριστούμε και σας περιμένουμε όλους και ακόμη περισσότερους στα επόμενα παιχνίδια μας!

Παγκορασίδες 2 : Ε.Α.Ο. Σπάτων - Γ.Σ. Γλυκών Νερών: 3-1

Την πρώτη ήττα για το φετινό πρωτάθλημα δέχτηκαν σήμερα οι Κορασίδες 2 απ'την ομάδα του Ε.Α.Ο. Σπάτων. Το παιχνίδι είχε διάρκεια 2 ωρών και είχε αναμφισβήτητα πολύ καλές φάσεις και απ'τις δύο ομάδες! Πιο αναλυτικά, τα κορίτσια μας μπαίνοντας για άλλη μια φορά "μουδιασμένα" στο πρώτο σετ κατάφεραν να φτάσουν μέχρι το 22 πηγαίνοντας κυριολεκτικά πόντο-πόντο με την αντίπαλη ομάδα, ενώ στη συνέχεια 3 λάθος ενέργειες έδωσαν το σετ στην ομάδα των Σπάτων (25-22). Στο δεύτερο σετ μπαίνοντας με πιο καλή ψυχολογία και παίρνοντας προβάδισμα 12 πόντων κάνοντας πολύ καλό σέρβις η ομάδα μας προηγήθηκε και κέρδισε το σετ με 22-25. Το ίδιο αποτέλεσμα, αλλά με νικήτρια του σετ την ομάδα των Σπάτων προέκυψε και στο τέταρτο σετ.  Παρά τις αναταραχές που υπήρξαν κατά τη διάρκεια του αγώνα από πλευράς διαιτησίας και αντίπαλου προπονητή, το τέταρτο και τελευταίο σετ κερδήθηκε απ τα κορίτσια των Σπάτων (25-17), βρίσκοντας την ομάδα μας ηττημένη με 3-1 σετ, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε οριακά σχεδόν στον "πόντο" και παρά την καλή εμφάνιση των κοριτσιών. Συγχαρητήρια για την εμφάνιση και καλή τύχη στο επόμενο παιχνίδι κορίτσια!!