2/4 νίκες για τα Τμήματα Volley

October 24, 2016

Με δύο νίκες σε τέσσερις αγώνες ολοκληρώθηκε η δραστηριότητα για το χρονικό διάστημα 21-24 Οκτωβρίου. Οι γυναίκες και οι παγκορασίδες 1 συνεχίζουν αήττητες στα πρωταθλήματά τους, ενώ το δυσάρεστο στην ήττα των παγκορασίδων 2 ήταν ο τραυματισμός αθλήτριάς μας, στην οποία ευχόμαστε περαστικά και ταχεία ανάρρωση. Τέλος, η γυναικεία ομάδα αποκλείσθηκε στη Γ' φάση του Κυπέλλου από την ισχυρή ομάδα της Νίκης Αμαρουσίου.

Γυναικείο: 2 στα 2 για την ομάδα μας !

Ένα ακόμη λιθαράκι πρόσθεσε η ομάδα μας στην προσπάθεια επίτευξης του στόχου της παραμονής στην 1η Τοπική κατηγορία Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ, καθώς στον χθεσινό εντός έδρας αγώνα επιβλήθηκε με 3-0 σετ της ομάδας ΟΠΕ Χαλκίδας. Τα κορίτσια μας με σωστή τακτική και σημαντική βοήθεια όποτε χρειάστηκε από αθλήτριες που δεν ξεκίνησαν βασικές, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα στο τέλος του 3ου σετ, όταν ο εφησυχασμός από τη μεγάλη διαφορά στο σκορ (23-17), παραλίγο να μας στοιχίσει. Όμως, τέλος καλό όλα καλά με συγκομιδή τριών πολύτιμων πόντων, απέναντι σε μία ανανεωμένη αλλά πολύ καλή ομάδα.

Κορασίδες 1: Αήττητη πρωτιά και με «Ιστορική» νίκη για τα κορίτσια μας!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι με πολύ ωραίο θέαμα από τις αθλήτριες και των δύο ομάδων, οι Κορασίδες μας πέτυχαν σημαντική νίκη με 3-1 σετ (15-25, 28-26, 25-21, 27-25) απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα “ΑΟ ΠΑΛΛΗΝΗ”. Τα κορίτσια της κας.Βέλου Θάλειας, πέτυχαν όχι απλά μία νίκη που τις φέρνει βαθμολογικά αήττητες στη 1η θέση ενός δύσκολου ομίλου, όχι μόνο εξασφάλισαν ήδη σε μεγάλο ποσοστό την πρόκριση στη Β’ φάση του πρωταθλήματος, αλλά τα παραπάνω επιτεύχθηκαν με την πρώτη «ιστορική» νίκη στις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων και απέναντι σε μία ομάδα που στο παρελθόν πρωταγωνιστούσε στα αναπτυξιακά τμήματα (Παγκορασίδες–Κορασίδες–Νεάνιδες), έχοντας στη συλλογή της κατακτήσεις πρωταθλημάτων και πολλές συμμετοχές σε Πανελλήνια πρωταθλήματα. Η αξία λοιπόν του ηττημένου δίνει δόξα στο νικητή και αυτό είναι που μας κάνει ακόμη πιο υπερήφανους για αυτά τα κορίτσια, τα οποία «προήλθαν» μέσα από υπομονετική και συστηματική δουλειά που γίνεται τα τελευταία χρόνια στις Ακαδημίες του συλλόγου μας, και πλέον αποτελούν το καλύτερο «αύριο» του Γυναικείου μας τμήματος. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τα κορίτσια της Παλλήνης να παίζουν δυναμικά σε αντίθεση με τα κορίτσια μας που ήταν νευρικά και πολύ αγχωμένα. Αποτέλεσμα ήταν οι φιλοξενούμενες να προηγηθούν εύκολα με 0-1 σετ. Στη συνέχεια όμως οι αθλήτριες μας αφυπνίστικαν, «έδιωξαν» το άγχος και αγωνιζόμενες σύμφωνα με τις δυνατότητές τους, πέτυχαν την ολική ανατροπή, κερδίζοντας με 3-1 σετ! Χαρακτηριστικότερη του πάθους και της αγωνιστικότητας που επέδειξαν τα κορίτσια μας, ήταν η ανατροπή που πέττυχαν στη διάσρκεια του 4ου σετ, όταν ανέτρεψαν μία διαφορά τεσσάρων πόντων υπέρ της Παλλήνης (17-21) και ενώ όλοι είχαν πιστέψει ότι το παιχνίδι θα .... «πήγαινε» σε 5ο σετ!
Μπράβο για ακόμη μία φορά σε όλες τις αθλήτριες και των δύο ομάδων για το πολύ όμορφο θέαμα!

Κορασίδες 2 : Ήττα με (δυστυχώς) τραυματισμό.

Ήττα με 0-3 σκορ για τις Κορασίδες 2 απ την ομάδα της Κερατέας, στο 3ο παιχνίδι του πρωταθλήματος.
Τα κορίτσια μας παρά το δυναμικό, αυτή τη φορά, ξεκίνημα δεν κατάφεραν να κερδίσουν την ομάδα της Κερατέας που ομολογουμένως υπήρξε δυνατότερη και πιο έμπειρη στα κρίσιμα σημεία. Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά ελπιδοφόρα,με δυνατές φάσεις και για άλλη μια φορά πόντο-πόντο, ο τραυματισμός στην ποδοκνημική και η αποχώρησή απ' το παιχνίδι της πασαδόρου μας Ελένης απ τους πρώτους κιόλας πόντους του 1ου σετ, ήταν η αφορμή να επέλθει αναστάτωση στην ομάδα και το αποτέλεσμα να μην είναι το επιθυμητό . Παρόλα αυτά οι αθλήτριες μας το πάλεψαν μέχρι τελευταίο πόντο (κυρίως στο 3ο σετ) πραγματοποιώντας κατά διαστήματα αρκετά καλές φάσεις. Ευχόμαστε στην Ελένη περαστικά και γρήγορη επιστροφή στο γήπεδο!!

Γυναικείο: Αποκλεισμός στο Κύπελλο!

Δεν κατάφεραν οι Γυναίκες μας να προκριθούν στην Δ’ φάση (προημιτελικά, 8 ομάδες) του Κυπέλλου, καθώς ηττήθηκαν χθες βράδυ εκτός έδρας με 3-0 σετ (25-16, 25-22, 25-13) από την ομάδα της Νίκης Αμαρουσίου. Η ομάδα των Βορείων προαστίων επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και κέρδισε δίκαια τον αγώνα. Η ομάδα μας, με εξαίρεση το 2ο σετ, δεν είχε καλή απόδοση και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Ευχόμαστε καλή συνέχεια στον θεσμό του Κυπέλου, στην ομάδα της Νίκης Αμαρουσίου.
Συγχαρητήρια στα κορίτσια μας, τα οποία και φέτος «προχώρησαν» αρκετά στο Κύπελλο. Πλέον άπαντες πρέπει να συγκεντρωθούν στα παιχνίδια του πρωταθλήματος και στην επίτευξη του βασικού στόχου της ομάδας, της ταχύτερης δυνατής χρονικά παραμονής στην 1η Τοπική κατηγορία Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ.