Γυναίκες : Νίκη αλλά .... !

November 3, 2016

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η ομάδα μας εκτός έδρας με 2-3σετ (15-25, 25-23, 13-25, 25-17, 10-15) απέναντι στην ομάδα του Καρέα. Η ομάδα μας έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει μία «καθαρή» νίκη τρίποντο, καθώς οι γηπεδούχες αγωνίστηκαν χωρίς τη βασική και αναντικατάστατη ακραία τους, την έμπειρη Καραγιαννίδου. Δυστυχώς όμως η ομάδα μας, η οποία είχε πολύ μεγάλες μεταπτώσεις στην απόδοσή της, αν και προηγήθηκε δύο φορές στα σετ κερδίζοντας εύκολα με μεγάλες διαφορές στους πόντους(15-25 & 13-25), οι γηπεδούχες αντιδρούσαν ισοφαρίζοντας σε 1-1 και 2-2 σετ, ανατροπή που λίγο έλειψε να συμβεί και στο 5ο σετ, στο οποίο αν και προηγηθήκαμε στο σκορ με 2-7, ισοφαριστήκαμε σε 7-7(!!!) αλλά ευτυχώς στη συνέχεια είχαμε την ψυχραιμία ώστε να κερδίσουμε με 10-15!  Ψυχραιμία που δεν είχαμε επιδείξει στο καθοριστικό 4ο σετ, στο οποίο η oμάδα μας ήταν «μπροστά» μέχρι το 15-17 αλλά στη συνέχεια μετά από ένα απίστευτο Black-Out στην απόδοσή μας, χάσαμε το σετ με 25-17! Θετική για ακόμη ένα παιχνίδι η συνεισφορά κοριτσιών που δεν ήταν στην αρχική 6άδα αλλά ήρθαν από τον «πάγκο» και έδωσαν ώθηση σε καθοριστικά σημεία του αγώνα!

Ελπίζοντας να μην μας στοιχίσει ο πόντος αυτός στην προσπάθεια παραμονής στην 1η Τοπική κατηγορία, συνεχίζουμε τη δύσκολη προσπάθεια και το ζητούμενο από τον coach είναι να υπάρξει η μέγιστη δυνατή σταθερότητα στην απόδοση της ομάδας μας, ώστε να μη «μπούμε σε ...περιπέτειες»!