Νευρική νίκη με Ραφήνα και ρεκόρ 6-3 στο τέλος του 1ου γύρου

November 13, 2016

Για την 9η και τελευταία αγωνιστική του 1ου Γύρου, η ομάδα μας αντιμετώπισε εντός έδρας τον Αθλητικό Όμιλο Αργοναύτης Ραφήνας.

Οι δύο ομάδες είχαν το ίδιο ρεκόρ με 5 νίκες και 3 ήττες. Ο αγώνας ήταν σημαντικός στην προσπάθεια της ομάδας να μείνει κοντά στο κυνήγι της 2ης θέσης του 4ου Ομίλου.

Ο αγώνας ξεκίνησε με νευρικότητα και για τις δύο ομάδες. Αστοχία, λάθη και κακός αγωνιστικός ρυθμός έφεραν τελικά την ομάδα μας να προηγείται με 8-4 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με όπλο το περιφερειακό σουτ και με αρκετά καλές άμυνες σε σετ παιχνίδι, η ομάδα των Γλυκών Νερών βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 21-14. Ορισμένα όμως άσχημα τελειώματα φάσεων και η, επαναλαμβανόμενη για ακόμη ένα παιχνίδι, αστοχία στις ελεύθερες βολές έφερε και πάλι νευρικότητα. Η αντίπαλη ομάδα εκμεταλλεύθηκε τα κενά στην άμυνα και με όπλο τα επιθετικά rebound έκλεισε τη διαφορά. Μία σωστή αντίδραση στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφερε τη διαφορά στο 29-21.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι. Η ομάδα της Ραφήνας ψαλίδιζε διαρκώς τη διαφορά μέχρι και τους 4 πόντους και ήταν η άμυνα, η αστοχία των αντιπάλων σε ορισμένα ελεύθερα σουτ αλλά και η ευστοχία των παιδιών στις ελεύθερες βολές που οδήγησε στο τελικό 42-35.

Μετά και την αναπάντεχη εντός έδρας ήττα του Ε.Σ.Ν. Μάκρης από τον Ο.ΚΑ. Μεσογείων, ο 2ος γύρος προμηνύεται συγκλονιστικός. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων Πλάτων είναι αήττητη με 9-0 και δύσκολα θα χάσει την πρώτη θέση. Στη 2η θέση ισοβαθμούν ο Ο.ΚΑ. Μεσογείων και η Ε.Σ.Ν. Μάκρης με 7-2 και αμέσως μετά είναι ο Γ.Σ. Γλυκών Νερών με 6-3.

Η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει εντός έδρας και τους δύο ανταγωνιστές και αναμένεται μία μεγάλη μάχη μέχρι και την τελευταία αγωνιστική.

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη στα παιδιά!

Διακύμανση: 8-4, 21-14, 29-21, 42-35

Γ.Σ. Γλυκών Νερών (Κατσαμπέκης): Τσουκνίδας , Αυδής , Καλέσι , Άννινος , Μπελαδάκης , Καϊμάκης, Αδαμόπουλος , Βρακατσέλης , Ηλιόπουλος, Κοκκινίδης, Σαμαράς (οι πόντοι θα συμπληρωθούν σε επόμενη ενημέρωση)