Ήττα στις λεπτομέρειες.....

October 14, 2017

Την πρώτη ήττα γνώρισε η ομάδα στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος απέναντι στην Ολυμπιάδα Παπ. με σκορ 69-68.

Άδικο αποτέλεσμα με βάση τη γενικότερη εικόνα του αγώνα, καθώς η ομάδα μας έπαιξε καλύτερα στη μεγαλύτερη διάρκεια. αλλά έχασε ένα ματς στις λεπτομέρειες.

Ολυμπιάδα Παπ. - ΓΣ Γλυκών Νερών   69-68  (35-39)

Στα δύο πρώτα λεπτά η Ολυμπιάδα μπήκε καλύτερα με σκορ 5-0.Αμέσως μετά η ομάδα μας αντέδρασε και με καλές άμυνες αλλά και σωστή κυκλοφορία της μπάλας προηγήθηκε στο σκορ και το τέλος του δεκ. μας βρήκε προηγούμενους με 10-20.

Παρά την πίεση των γηπεδούχων η ομάδα μας έβρισκε συνέχεια λύσεις στην επίθεση και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα κλείσαμε το ημίχρονο προηγούμενοι με 35-39.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο και διατηρώντας απόσταση ασφάλειας 6-8π. κρατήσαμε την πρωτοπορία με 50-56.

Στο τέλευταίο δεκ. η Ολυμπιάδα ανέβασε την πίεση της και μείωσε στους 2π.(54-56). Βρήκαμε και πάλι λύσεις και ανεβάσαμε το σκορ στο 56-60 στο 35΄.Σε εκείνο το σημείο ένα εσφαλμένο φάουλ καθώς και μια λάθος τεχνική ποινή έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μας ισοφαρίσουν.

Στο τελευταίο 1,30΄ η Ολυμπιάδα πέρασε μπροστά με 64-63.Και πάλι στο τελευταίο λεπτό περάσαμε μπροστά με 64-65.Ένα επιθετικό ριμπάουντ με εύστοχο καλάθι και φάουλ έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά με 68-65.

Στα 7" σε προσπάθεια μας για τρίποντο έγινε φάουλ και ο διαιτητής λανθασμένα έδωσε 2 βολές.Ευστοχήσαμε και στις 2 και το σκορ έγινε 68-67.Με μία έυστοχη βολή το σκορ έγινε 69-67.Στα εναπομείναντα 4" μετά απο ταιμ αουτ κερδίσαμε φάουλ σε νεκρό χρόνο ευστοχώντας στη μία από τις δύο βολές,γνωρίζοντας έτσι την πρώτη ήττα για φέτος με σκορ 69-68.

Συγχαρητήρια στους αθλητές μας για την προσπάθεια τους και ευχόμαστε στην Ολυμπιάδα Παπ. καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Σκούτας, Σκουλαρίκης

Δεκάλεπτα: 10-20, 25-19, 15-17,19-12

Ολυμπιάδα Παπ. (Σγουρίτσας, Μπεζεριάνος): Μπακόπουλος Δ. 4, Μαντζούνης 9, Ρουμπέας 9 (1), Λημνιός 1, Ζαχόπουλος 4, Κοτσολέτης 6 (2), Ανδρουλάκης 5 (1), Οικονόμου Ζ. 13 (1), Διόλατζης 2, Τηλιόπουλος 2, Μπακόπουλος Α. 14 (2).

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος, Παπασιδέρης): Γάσπαρης 7 (1τρ-3ριμπ), Αγγελής, Γαϊτανάκης 11 (1), Κατσαμπέκης 10(3 ριμπ),

Νταούντ (9 ριμπ-8ασ), Καρκανίδης (4ριμπ-4 ασ.), Σταφυλάς 5(1), Μεγαλοοικονόμου 3(1), Καρακώστας 2, Σακελλαρίδης 10(13 ριμπ),

Χανιώτης 20 (2τρ-4ριμπ-3ασ.)

30 - 9 ριμπ., 11 κλεψ., 2 κοψ., 19 ασ.,8 λαθη

12/19   1π.,  19/39  2π.,  6/24  3π.

Επόμενος αγώνας εντός έδρας την Πέμπτη 19/10 στις 21.45 με αντίπαλο τον Κυψελιακό.