Με Κυψελιακό η 2η νίκη.....

October 21, 2017

Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη για την ομάδα μας με σκορ 70-63 απέναντι στον Κυψελιακο,μια αρκετά καλή ομάδα που θεωρείται από τα φαβορί του ομίλου μας για την 5αδα.

Ο υψηλός βαθμός συγκέντρωσης αλλά και ο γρήγορος ρυθμός που επέβαλε η ομάδα μας ήταν οι σημαντικότεροι παράγοντες αυτής της πολύ σημαντικής επικράτησης.

Γ.Σ. Γλυκών Νερών - Κυψελιακός Α.Ο.     70-63 (38-29)

Αναγνωριστικό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες με το σκορ να πηγαίνει πόντο πόντο.Μετά το 6΄ ανεβάσαμε το ρυθμό του αγώνα με αποτέλεσμα να πάρουμε το προβάδισμα και με ένα επι μέρους σκορ 14-2 κλείσαμε το δεκάλεπτο προηγούμενοι 21-12.

Ο Κυψελιακός ελέγχοντας πλέον τον ρυθμό του αγώνα κατάφερε να ισοφαρίσει 27-27 στο 16΄. Τρεις τεχνικές ποινές από διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων μας έδωσαν τη δυνατότητα να περάσουμε ξανά μπροστά στο σκορ.Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου  ανεβάσαμε πάλι τη διαφορά και το ημίχρονο έληξε 38-29.

Στο 3ο δεκάλεπτο μπήκαμε αρκετά συγκεντρωμένοι και χωρίς να απειληθούμε διατηρήσαμε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι και το τέλος του,με σκορ 57-46.

Στη τελευταία περίοδο παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, διατηρώντας τον γρήγορο ρυθμό και χωρίς να δώσουμε τη παραμικρή εντύπωση στο Κυψελιακό οτι μπορεί να διεκδικήσει κάτι, φτάσαμε σε μια άνετη επικράτηση καθώς ανεβάσαμε τη διαφορά μέχρι και στο +16. Το τέλος μας βρήκε νικητές με 70-63.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και τους προπονητές μας για την εξαιρετική εμφάνιση και την σημαντική νίκη. Ευχόμαστε στον Κυψελιακό καλή συνέχεια.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Δελδήμος

Δεκάλεπτα: 21-12, 38-29, 57-46, 70-63.

ΓΣ Γλυκών Νερών  (Σκλαβούνος, Παπασιδέρης): Γάσπαρης 2, Αγγελής, Γαϊτανάκης 9 (1τρ-3ασ.), Κατσαμπέκης 9(7ριμπ-3ασ.), Νταούντ 17 (2τρ-7ριμπ-2κλ-3ασ), Καρκανίδης 2, Σταφυλάς 6(4ριμπ), Μεγαλοοικονόμου, Καρακώστας, Σακελλαρίδης 1(4ριμπ), Σαρήμπαλης 5 (1τρ-11ριμπ-7ασ), Χανιώτης 19 (3).

29 - 9 ριμπ., 4 κλεψ., 4 κοψ., 21 ασ., 13 λαθη

7/11  1π.,  21/41  2π.,  7/24  3π.

Κυψελιακός Α.Ο (Σγούρος, Αθανασόπουλος): Βουρδανος, Τσέλο, Θάνος 9, Ράπτης, Σιλιτζήρης 25 (1), Καναβός 13 (1), Χρόνης 5 (1), Κουτρούλης 8, Οουε, Σπυρόπουλος, Μπεμπέτσος 3, Παπαδημητράκης

Επόμενος αγώνας εκτός έδρας την Πέμπτη 26/10 στις 21.30 με αντίπαλο τον ΟΚΑΜ.