Νενικήκα(ΜΕΝ).....

November 20, 2017

Παρά τις δύο διακοπές του αγώνα λόγω της κακοκαιρίας η ομάδας κατάφερε και κατέκτησε την 5η φετινή νίκη απέναντι σε έναν αξίομαχο αντίπαλο όπως η ΜΕΝ Ιλίου με σκορ 69-65.

Με τη νίκη αυτή σκαρφαλώσαμε στη 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκορ 5-2 συγκατοικώντας με τον Φίλιππο Περ.(1 αγωνα λιγότερο  και ρεκορ 6-0).

ΓΣ Γλυκών Νερών - ΜΕΝ Ιλίου   69 - 65 (33-26)   ΝενικήκαΜΕΝ

Αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο ,αφού καμία από τις δύο ομάδες στο πρώτο αγώνα δεν μπόρεσε να πάρει καθαρό προβάδισμα και το δεκάλεπτο έληξε με 12-11 υπέρ μας.

Με την αρχή της 2ης περιόδου η ΜΕΝ με ενα σερί 8-0 πήρε καθαρό προβάδισμα στο σκορ(12-19).Βελτιώνοντας την αμυντική μας λειτουργία και ανεβάζοντας τον ρυθμό του αγώνα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου καταφέραμε να προηγηθούμε με 33-26.

Στο τρίτο δεκ. κρατούσαμε τον έλεγχο του αγώνα και στο τέλος του ανεβάσαμε τη διαφορά στο +9 με 54-45.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου έγινε η πρώτη διακοπή.Λόγω της χαλαζόπτωσης έστάζε νερό από την οροφή και οι διαιτητές αποφάσισαν ορθώς να σταματήσουν τον αγώνα μέχρι να κοπάσει ο καιρός.Μετά από 25΄ διακοπής ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα μας να ευστοχεί σε τρίποντο και να ανεβάζει τη διαφοά στο +12 (57-45).

Η ΜΕΝ η οποία δεν επηρρεαστηκε από τη διακοπή κατάφερε και μείωσε το σκορ στο πόντο(59-58) στο 36΄..Η απάντηση μας ήταν άμεση και καταφέραμε και ανεβάσαμε τη διαφορά στο +6(64-58).Στο σημείο εκείνο μια δεύτερη διακοπή λόγω της πτώσης του ρεύματος έφερε νέα 15΄ διακοπή.Με την επανέναρξη του αγώνα η ΜΕΝ κατάφερε και ισοφάρισε 65-65 στο 38΄.Στο τελευταίο λεπτό φανήκαμε πιο ψύχραιμοι και καταφέραμε παρά τις αντιξοότητες να κερδίσουμε με 69-65.

Συγχαρητήρια για την πολύ σημαντική νίκη σε αθλητές και προπονητές και γρήγορη επιστροφή στον Βαγγέλη Σταφυλά ο οποίος τραυματίστηκε κατά τη διαρκεια του αγώνα λόγω των νερών που έσταζαν από την οροφή.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Δημητρακόπουλος

Δεκ.: 12-11, 21-15, 21-19,15-20

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος, Παπασιδέρης): Γάσπαρης 5 (1τρ-4ριμπ.), Μαθιουδάκης, Γαϊτανάκης 7 (1),Μεγαλοοικονόμου,

Κατσαμπέκης 6(3 ριμπ),Νταούντ 11(4 ριμπ), Καρκανίδης 6 (2τρ-3ριμπ-6ασ.), Σταφυλάς 2, Σαρήμπαλης 11 (3τρ-11ριμπ.) Καρακώστας 6 (2), Σακελλαρίδης 13 (15ριμπ), Χανιώτης 2 (3ριμπ.)

29 - 18 ριμπ.,  3 κλεψ.,  2 κοψ.,  17 ασ.,  17 λάθη

10/13  1π.,  16/37  2π.,  9/23  3π.

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ (Γεωργαλάς, Κατσιώτης): Γραμμένος 2, Μουρτογιάννης, Αντωνόπουλος Α. Β. 16 (3), Καβούρης 8 (1), Καρυάτης,

Φίλιος 7(1), Αντωνόπουλος Ι. Β. 6, Τριαντογιάννης 2, Κώτσιας 10, Τσερώνης 14 (1), Μαντέλος, Παπαδάκης.

Επόμενος αγώνας εκτός έδρας την Πέμπτη 23/11 στις 21.00 στο κλειστό της Καισαριανής με αντίπαλο τη ΝΗΑΡ ΗΣΤ.