Ποδαρικό με νίκη στη παράταση......

October 5, 2018

Ποδαρικό με το δεξί για την ομάδα μας στο πρωτάθλημα της Β εσκα νικώντας την μαχητική ομάδα της Αναγέννησης Πετρ. με σκορ 76-70 στη παράταση.Ένα πολύ δυνατο και αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στην δύναμη και στις λεπτομέρειες.

ΓΣ Γλυκών Νερών - Αναγέννηση Πετρ.    76-70  (62-62 κ.δ) (28-34 ημ.)

Με ελαφρύ προβάδισμα των φιλοξενούμενων έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο και με αρκετά λάθη από τη μεριά μας παρόλα αυτά βρεθήκαμε πίσω μόνο με ένα καλάθι διαφορά  15-17.

Στο 2ο δεκ. τα Πετράλωνα ανέβασαν τη πίεση τους όπου μας δημιούργησαν πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας.Παρά τα πολλά ελεύθερα σουτ που κάναμε δεν βρήκαμε στόχο και η διαφορά ανέβηκε και στο +10 (21-31)για τους φιλοξενούμενους.Το ημίχρονο μας βρήκε πίσω στο σκορ με 28-34.

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ήταν εκπληκτική για την ομάδα μας καθ΄ως μέσα σε 45" είχαμε ήδη ισοφαρίσει το σκορ αλλά και μέχρι τα μέσα του δεκ. ανεβάσαμε τη διαφορά στο +7.Η Αναγέννηση ανέκαμψε και ισοφάρισε με το τέλος του δεκ. σε 45-45.

Έχοντας σταθερά μικρό προβάδισμα φτάσαμε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα να προηγηθούμε με 59-57.Στα 27" τρίποντο του Σωτηρόπουλου των Πετραλώνων και 59-60.Μετά την επαναφορά σκοράραμε με τον Σωτηρόπουλο για το 61-60.Αμυντικό ριμπ. και με 1/2 βολές από τον Σωτηρόπουλο το σκορ 62-60.Επαναφορά για τα Πετράλωνα στα 12" και έγινε η φάση της χρονιάς.Ο Ιγιάμου με μια προσποίηση από τις βολές και τρίπλα καρφώνει για το 62-62 στα 3,7".Επαναφορά μετά από ταιμ αουτ για εμάς όπου δεν καταφέραμε να σκοράρουμε και το ματς οδηγήθηκε στη παράταση.

Στη παράταση φανήκαμε πιο συγκεντρωμένοι και ψύχραιμοι και καταφέραμε και πήραμε μια διαφορά +6 την οποία και διαχειριστήκαμε άψογα μέχρι και το τέλος του αγώνα 76-70.

Συγχαρητήρια σε προπονητή και παίχτες για την υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν !!Ευχαριστούμε και τη συμπαράσταση του κόσμου!!!

Η νίκη είναι αφιερωμένη ιδιαίτερα στον Κώστα Καρκανίδη και του ευχόμαστε γρήγορη επιστροφή κοντά μας ύστερα από το σοβαρό τραυματισμό που είχε στο ματς του Κυπέλλου.

Διαιτητές: Ζιώγας,Κομιανός

Δεκάλεπτα: 15-17,13-17, 17-11, 17-17, 14-8(παρ)

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος, Παπασιδέρης): Παρμάγκος,Μαθιουδάκης,Γαιτανάκης 12 (1τρ-5ριπ-8ασ.),Σωτηρόπουλος 10(2τρ-6ριμπ),Νταούντ 14(2τρ-5ριμπ-4κλεψ-3ασ.),Αγγελής,Παλαιοξάρης,Σταύρου (2κοψ),Χανιώτης 23(2τρ-3κλεψ),Γάσπαρης 5(1τρ-3ριμπ-3ασ),Σταφυλάς 8(2τρ-7ριμπ),Σακελλαρίδης 4(12ριμπ)

34- 10 ριμπ., 13 κλεψ., 7 κοψ., 21 ασ., 17 λαθ.

19/23  1π.,  15/34  2π.,  9/32 3π.

Αναγέννηση Πετρ. (Βασιλόπουλος,Παπουτσής): Μουργέλας 6,Κόκκορης,Πελέκης ,Κατσαμπάνης 6,Παυλίδης 2,Πουλιανός 10(1),

Σωτηρόπουλος 14(3),Ιγιάμου 17,Ρόκας 3(1),Τσίτουρας 8(2),Πόπονας 4

Επόμενος αγώνας εκτός έδρας τη Πέμπτη 11/10 στις 21.45 με αντίπαλο την ΑΕΚ Περιστερίου.