[Παμπαίδες 2005, Τμήμα 2006-2007]: 2x2 και buzzer beater!

October 16, 2018

[Παμπαίδες]
Για τη 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Παμπαίδων (2005), η ομάδα πέτυχε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Αντιμετωπίζοντας την Κυριακή 14.10 εκτός έδρας την ομάδα της Ακαδημίας Αθηνών, κέρδισε καθαρά με 75-62. Η ομάδα μας, λόγω απουσιών, κατέβηκε μόνο με 7 παιδιά του Τμήματος Παμπαίδων και 5 παιδιά από το Τμήμα 2006-2007.

Στο 1ο ημίχρονο η απόδοση ήταν πολύ καλή. Με αρκετά υψηλό βαθμό συγκέντρωσης, ταχύτητα και αποτελεσματικό παιχνίδι στον αιφνιδιασμό, βρήκε εύκολα καλάθια και δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας πάνω από 20 πόντους.

Στο 2ο ημίχρονο ο coach έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδιά χωρίς η ομάδα να απειληθεί από τον αντίπαλο.

Γενικά ήταν ένα ωραίο και επιθετικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες που σίγουρα άφησε ευχαριστημένους τους φίλους του αθλήματος που παρακολουθούν τους αγώνες των Τμημάτων Υποδομής και οι οποίοι βρέθηκαν στο κλειστό της Ελληνογερμανικής Αγωγής.

Ο αγώνας της 3ης αγωνιστικής είναι το Σάββατο 20 Οκτωβρίου, εντός έδρας στις 14:00, με την ομάδα της Α.Σ.Κ. Τριπλής Κορώνας Γ.

[Τμήμα 2006-2007]

Το Τμήμα 2006-2007 έδωσε ένα εξαιρετικό φιλικό παιχνίδι απέναντι στην ομάδα 2006 των Εκπαιδευτηρίων Πλάτωνα.

Ήταν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με μεγάλη ενέργεια, διάθεση και πολλές μπασκετικές φάσεις από τα παιδιά και των δύο ομάδων. Το παιχνίδι έγινε με την παρουσία επίσημου διαιτητή και γραμματείας και είχε κανονική χρονομέτρηση και τήρηση σκορ.

Σε ένα εντυπωσιακό φινάλε, η αντίπαλη ομάδα ισοφάρισε σε 52-52 στα 5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στα λίγα δευτερόλεπτα που απέμεναν, η ομάδας μας εκτέλεσε μία γρήγορη επίθεση και με το ελεύθερο σουτ – σχεδόν από το τρίποντο – που βγήκε από ένα γρήγορο σύστημα με buzzer beater γράφτηκε το 54-52!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και των δύο ομάδων για το θέαμα και τη διάθεση τους.