[Ανδρικό]: Νίκη και με Κούρο....

October 20, 2018

Την τρίτη σερί νίκη κατέκτησε η ομάδα μας για το πρωτάθλημα εντός έδρας απέναντι στον  ΑΕΣΑΦ Κούρο με σκορ 60-51.Η αστοχία του πρώτου ημιχρόνου δεν συνεχίστηκε στο δεύτερο όπου ανεβάσαμε ρυθμό και κερδίσαμε.

ΓΣ Γλυκών Νερών - ΑΕΣΑΦ Κούρος  60-51 (24-29)

Καλό ξεκίνημα για την ομάδα μας όπου και είχαμε κεφάλι στο σκορ μέχρι και το 7΄ όπου προηγούμασταν 14-8.Στο επόμενο τρίλεπτο η αστοχία δεν μας έδωσε τη δυαντότητα να κρατήσουμε τη διαφορά με αποτέλεσμα το δεκ. να λήξει 14-13.

Για τα επόμενα 6΄ συνεχίστηκε η αστοχία παρά τις καλές και σωστές επιθέσεις μας με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι όχι μονο να περάσουν μπροστά στο σκορ αλλά και να πάρουν και μια διαφορά 8π. (14-22).Προσπαθήσαμε και μειώσαμε τη διαφορά και το ημίχρονο μας βρήκε πίσω στο σκορ 24-29.

Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου αρχίσαμε να ανεβάζουμε ρυθμό και να βρίσκουμε πιο συχνά τρόπο σκοραρίσματος.Η ψυχολογία των παικτών μας είχε ανέβει και το τέλος της περιόδου μας βρήκε μπροστά στο σκορ 42-39.

Στο τελευταίο δεκ. μπήκαμε αποφασισμένοι να καθαρίσουμε την υπόθεση νίκη.Με τρομερή αυτοπεποίθηση,καλές άμυνες αλλά γρήγορο μπάσκετ ανεβάσαμε την διαφορά και στο +13(56-43).Το τέλος μας βρήκε νικητές με 60-51.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και στους προπονητές μας για την 3η φετινή νίκη παρά τις όποιες απουσίες.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος,Αδαμόπουλος

Τα δεκάλεπτα : 14-13, 10-16, 18-10, 18-12

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος,Παπασιδέρης):Παρμάγκος,Μαθιουδάκης,Γαιτανάκης 10(2τρ-4ριμπ-4ασ),Ντάουντ 2(5ασ), Σωτηρόπουλος 11(2τρ-8ριμπ),Αγγελής 3(1),Καρακώστας (3 ριμπ.),Χανιώτης 8(3 ριμπ.),,Γάσπαρης 2,Σταφυλάς 7(1τρ-4ριμπ-3ασ), Σακελλαρίδης 17(11ριμπ),Τριλίβας

31 - 7 ριμπ., 4 κλεψ., 3 κοψ., 23 ασ., 12 λαθ.

4/6  1π.,  19/46  2π.,  6/22  3π.

ΑΕΣΑΦ Κούρος (Σγούρος):Παπαθεοδώρου 3(1),Δρίτσας,Σπυρίδης,Καλούδης 10(1),Μπίρμπας 7,Δελλής 14(1),Γεωργαντάς 2,Παξινός 8, Ψωμαδέρης 7(1),Ρέππας,Τσιούκας,Διαμαντόπουλος

Επόμενος αγώνας εκτός έδρας την Πέμπτη 25/10 στις 21.00 με αντίπαλο τον ΜΕΣ Μαραθώνα.