[Εφηβικό - Παιδικό]: Not in our house!

November 5, 2018

[Εφηβικό]

Στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του 8ου Ομίλου διεξήχθη ένας συγκλονιστικός αγώνας μεταξύ του Γ.Σ. Γλυκών Νερών και του Α.Ο.Κ. Σπάτων. Οι δύο ομάδες έρχονταν αήττητες με ρεκόρ 5-0 και η δίψα για τη νίκη ήταν έκδηλη από την προθέρμανση.

Η φιλοξενούμενη ομάδα ερχόταν με την αυτοπεποίθηση της νίκης επί των Εκπαιδευτηρίων Πλάτων στην 3η αγωνιστική και με μία σειρά νικών με μεγάλη διαφορά.

Η ομάδα μας, έχοντας να διαχειρίζεται σε κάθε προπόνηση και σε κάθε αγώνα την περιορισμένη αριθμητική δυναμικότητα του δικού της roster και τους τραυματισμούς, είχε τη δυνατότητα μέσα από δύο εβδομάδες γεμάτης πνευματικής και αθλητικής προετοιμασίας να προετοιμαστεί για ένα παιχνίδι ειδικών συνθηκών.

Ο αγώνας, στον οποίο υπήρξε παρουσία δύο διαιτητών κατόπιν απαίτησης του Α.Ο.Κ., ήταν γεμάτος ένταση και πάθος από το jump ball όπως ταιριάζει σε ένα πραγματικό ντέρμπι κορυφής. Η ομάδας μας μπήκε πιο αποφασισμένη και με υψηλή επιθετική παραγωγικότητα άνοιξε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό από νωρίς. Το τέλος του 1ου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα των Γλυκών Νερών μπροστά με 42-31, έχοντας πετύχει μία μέγιστη διαφορά στο +14.

Η ποιότητα της αντίπαλης ομάδας αλλά και η αναμενόμενη κόπωση των Εφήβων μας έφερε μία άμεση αντίδραση από τους φιλοξενούμενους. Τα Σπάτα με μεγαλύτερη συγκέντρωση και δυνατή άμυνα ψαλίδισε τη διαφορά και στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο στο 47-47. Έχοντας το ψυχολογικό πλεονέκτημα με το μέρος της, η ομάδα του Α.Ο.Κ. πέρασε μπροστά με 47-50 ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σερί 5-19!

Το μεγαλείο όμως των Εφήβων μας ήταν ότι παρά την κούραση, παρά τις απουσίες, παρά την αλλαγή ψυχολογίας που είχε συντελεστεί μέσα στην ροή του αγώνα, ήταν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι το 40ο λεπτό.

Σε ένα πεντάλεπτο που έσπασαν καρδιές, το ντέρμπι έγινε ντερμπάρα. Οι μάχες σώμα με σώμα και στις δύο ρακέτες ήταν απίστευτες. Η νευρικότητα στις ελεύθερες βολές ήταν μαχαιριά σε ένα αγώνα που ήταν πλέον σίγουρο ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Όμως με κατάθεση ψυχής, ακολουθώντας και το προπονητικό πλάνο, με πολλές μελανιές και με άπειρη ποσότητα ιδρώτα μέχρι και το τελικό σφύριγμα, οι Έφηβοι μας κατάφεραν μία τεράστια νίκη επί ενός σπουδαίου αντιπάλου με 64-60.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους αθλητές και των δύο ομάδων για το εξαιρετικό θέαμα που προσέφεραν ενώ θα πρέπει να γίνει αναφορά στο ενθουσιώδες κοινό με οπαδούς και των δύο ομάδων που γέμισε το Κλειστό Γυμναστήριο των Γλυκών Νερών και δημιούργησε μία πολύ θερμή ατμόσφαιρα ενθαρρύνοντας με κάθε τρόπο τις ομάδες.

Θα ήταν άδικο να γίνει ξεχωριστή μνεία σε κάποιους από τους εννέα Εφήβους. Η απίστευτη ενέργεια, το απαράμιλλο πάθος του Μανώλη, του Φάνη, του Βασίλη, του Στέλιου, του Δημήτρη, του Πάνου, του Διονύση, του Ερρίκου και του Μιχάλη έφεραν μία πανάξια νίκη και την απόλαυση της μοναξιάς της κορυφής σε ένα Όμιλο που οι 3 ομάδες θα διεκδικήσουν τις 2 πρώτες θέσεις μέχρι το τέλος.

Ως προς την ένταση που επικράτησε μετά το τέλος του αγώνα, είναι σημαντικό να επισημανθεί ότι ο Γυμναστικός Σύλλογος Γλυκών Νερών υποστηρίζει σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχουν οι ομάδες μας την ευγενή άμιλλα και το αθλητικό ιδεώδες. Για τον Σύλλογο είναι θέμα αρχής και αξιών οι αθλητικές εντάσεις και αντιπαραθέσεις να εκφράζονται αποκλειστικά εντός αγωνιστικού χώρου και χρόνου.

Συγχαρητήρια και πάλι στα παιδιά και στον coach Άρη καθώς υπερασπίσθηκαν το αήττητο και κράτησαν απόρθητη την έδρα μας!

Το επόμενο παιχνίδι για την 7η αγωνιστική είναι την Κυριακή 11 Νοεμβρίου εκτός έδρας στις 12.30 με την ομάδα του Μ.Ε.Σ. Μαραθώνα (ρεκόρ 1-5).

[Παιδικό]

Για την 6η αγωνιστική του 8ου Ομίλου, η ομάδα Παίδων φιλοξένησε την ομάδα του Α.Ο.Κ. Σπάτων. Η αντίπαλη ομάδα προερχόταν από δύο συνεχόμενες νίκες και με ρεκόρ 3-2 φιλοδοξούσε με νίκη να ρίξει την ομάδα μας από τη 2η θέση. Η προϊστορία του 2017-2018 ήταν επίσης με τον Α.Ο.Κ. ο οποίος είχε δύο νίκες (54-47 και 62-58) στο αντίστοιχο Πρωτάθλημα Παίδων.

Παρά την μεγάλη λίστα απουσιών που εμφανίζεται στο ιατρικό δελτίο καθώς και τις απουσίες των παιδιών 2005 που την ίδια ήμερα είχαν την επίσημη αγωνιστική υποχρέωση για το Πρωτάθλημα Παμπαίδων, η ομάδα μας πέτυχε μία άνετη νίκη με 56-14 και διατηρήθηκε στη 2η θέση με ρεκόρ 5-1.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν αναίτια νευρικό και από τις δύο ομάδες. Αστοχία, βιαστικές επιλογές, επιπόλαια τελειώματα συνετέλεσαν σε ένα 'ποδοσφαιρικό' σκορ στο 8ο λεπτό 2-2! Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα μας να προηγείται με 6-5 σε ένα παιχνίδι χαμηλής μπασκετικής ποιότητας.

Στο 2ο δεκάλεπτο υπήρξε μικρή βελτίωση στην αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ενώ ταυτόχρονα η άμυνα δεν επέτρεπε εύκολα καλάθια. Μελανό σημείο, για ακόμη ένα αγώνα, τα εύκολα φάουλ και ο αριθμός των ελεύθερων βολών που εκτέλεσε με χαμηλό ποσοστό ευστοχίας η αντίπαλη ομάδα. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 23-11.

Στο 3ο δεκάλεπτο έγινε ένα ρεκόρ ίσως μοναδικό σε αγώνες του Γ.Σ. καθότι η ομάδα του Α.Ο.Κ. δεν πέτυχε κανένα πόντο! Η διαφορά διευρύνθηκε θεαματικά με ένα 19-0 σερί και ο coach Άρης είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδιά.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν αρκετά διαδικαστικό. Με συντήρηση δυνάμεων και μία εμφανή ανωτερότητα ανεξαρτήτως των συνθέσεων των πεντάδων, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +42 σε μία δίκαιη επικράτηση.

Το επόμενο παιχνίδι για την 7η αγωνιστική είναι την Κυριακή 11 Νοεμβρίου εκτός έδρας στις 11.00, με την ομάδα του Μ.Ε.Σ. Μαραθώνα (ρεκόρ 3-2).

Ευχαριστούμε τους πολλούς γονείς και τους φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες του Γυμναστηρίου και χειροκρότησαν την προσπάθεια των Παίδων και των Εφήβων.

Μουσική αποφώνηση και για τα δύο παιχνίδια με τη μουσική και τους στίχους του Tae-M. Not. In. My. House.