[Εφηβικό, Παιδικό, Παμπαίδες, Μίνι, Προμίνι]: Δραστηριότητα αγώνων

December 6, 2018

[Εφηβικό]

Για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, η ομάδα των Εφήβων ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο αήττητη με μία εύκολη νίκη εκτός έδρας απέναντι στον Α.Σ. Παιανίας 'Κτησιφών'.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε ένα νευρικό ξεκίνημα και με ορισμένα εύκολα καλάθια τα οποία χάθηκαν καθώς και την αστοχία στις ελεύθερες βολές έφεραν μία μικρή διαφορά υπέρ των Γλυκών Νερών με 7-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτιώθηκε η επιθετική παραγωγή και με καλή κυκλοφορία της μπάλας προέκυψαν εύκολα καλάθια. Το σκορ ημιχρόνου ήταν στο 14-27. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες έγινε ακόμη πιο εμφανής και με επιμέρους σκορ 5-21 η άνετη νίκη εξασφαλίσθηκε από το 30'. Τα εύστοχα σου δημιούργησαν μία διαφορά 29 πόντων και επέτρεψαν στον προπονητή να δώσει χρόνο συμμετοχής στο τελευταίο δεκάλεπτο σε όλα τα παιδιά. Το τελικό σκορ 25-62 υπέρ της ομάδας μας και η 9η νίκη σε 9 αγώνες φέρνει πανάξια την ομάδα μας στην 1η θέση του 8ου Ομίλου.

Οι δύο μεγάλες νίκες επί του Α.Ο. Σπάτων και επί του Α.Σ. Εκπαιδευτηρίων Πλάτων σε συνδυασμό με την εξαιρετική αμυντική λειτουργία (καλύτερη άμυνα με μέσο όρο 34 πόντων) μπορούν να διατηρήσουν - πάντοτε μέσα από την σκληρή προπόνηση - την ομάδα στην 1η θέση και στο τέλος του δεύτερου γύρου στα μέσα Φεβρουαρίου.

Ο 2ος γύρος ξεκινάει την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου εκτός έδρας στις 14:00 με αντίπαλο την ομάδα του Α.Ο. Άρτεμις (1-7).

[Παιδικό]

Για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, η ομάδα των Παίδων επέστρεψε στις νίκες με μία καλή εμφάνιση και μία άνετη νίκη εκτός έδρας απέναντι στον Α.Σ. Παιανίας 'Κτησιφών'.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε μία πολύ καλή λειτουργία στην άμυνα αλλά η χαμηλή επιθετική παραγωγή δεν επέτρεψε τη δημιουργία μίας ευρείας διαφοράς με το σκορ να είναι 3-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εμφάνιση ήταν πολύ πιο ουσιαστική και με ένα επιμέρους 5-18, το σκορ ημιχρόνου 8-30 ήταν δίκαιο και κλείδωσε από νωρίς το τελικό αποτέλεσμα. Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ένα γενικά πιο ευχάριστο από πλευράς επιθετικής παραγωγής παιχνίδι. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας, δημιουργία μέσα από set παιχνίδι αλλά και σε transition, το τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο έληξαν 14-24 και 6-15 για ένα επιμέρους σκορ δευτέρου ημιχρόνου 20-39 και τελικό σκορ αγώνα 28-69.

Ο πρώτος γύρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα μας να είναι στην 3η θέση του 8ου Ομίλου με ρεκόρ 7-2 πίσω από τις πολύ δυνατές ομάδες του Γ.Σ. Κορωπίου και του Γ.Σ. Λαυρίου. Η βελτίωση της επιθετικής παραγωγής στα κρίσιμα παιχνίδια, σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα (2η στο Πρωτάθλημα έως τώρα με μέσο όρο παθητικού 38 πόντων) θα είναι το κλειδί για την κατάκτηση μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων.

[Τμήμα Παμπαίδων]

Η ομάδα Παμπαίδων έδωσε δύο παιχνίδια το Σάββατο 1 και την Κυριακή 2 Δεκεμβρίου.

Το πρώτο παιχνίδι ήταν ο εξ' αναβολής εκτός έδρας αγώνας με την ομάδα του Α.Σ. Κολλεγίου Ντερή στο ντέρμπι των πρωτοπόρων του 3ου Ομίλου. Τα παιδιά μπήκαν από το πρώτο λεπτό με υψηλό βαθμό συγκέντρωσης στην άμυνα και μετά τα δύο πρώτα οκτάλεπτα άνοιξαν τη διαφορά χωρίς να δώσουν δικαιώματα στην αντίπαλη ομάδα να πλησιάσει. Η μεγάλη νίκη με 64-48 και το νικηφόρο σερί 7-0 βασίστηκε, εκτός από την άμυνα με αλληλοκαλύψεις, στα καλά μπλοκαουτ και στις γρήγορες επιστροφές οι οποίες απέτρεψαν εύκολα καλάθια από την αντίπαλη ομάδα. Στην επίθεση λειτούργησαν καλά τόσο οι συνεργασίες στο παιχνίδι 5 εναντίον 5 όσο και οι γρήγοροι και αποτελεσματικοί αιφνιαδιασμοί.

Το δεύτερο παιχνίδι ήταν για το ξεκίνημα του δεύτερου γύρου εκτός έδρας με την ομάδα του Α.Ο. Αγίου Νικολάου Παλλήνης στην Κάντζα. Παρά το ότι ήταν το δεύτερο παιχνίδι σε λιγότερο από 28 ώρες, τα παιδιά ήταν εξίσου συγκεντρωμένα και με υψηλή διάθεση και αποτελεσματικότητα πήραν τη νίκη με 80-44.  Σημαντικό χρόνο αλλά και συνεισφορά στο τελικό αποτέλεσμα είχαν τα πέντε παιδιά γεννηθέντα το 2006 και το 2007 που για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν στην αποστολή.

Μετά από 8 παιχνίδια η ομάδα μας βρίσκεται στην πρώτη θέση αήττητη, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι έχει την καλύτερη επιθετική παραγωγή με μέσο όρο 72 πόντων όχι μόνο στον Όμιλο της αλλά - μαζί με την ομάδα του Α.Σ Πανερυθραϊκού - ανάμεσα σε όλες τις 90 ομάδες των 11 Ομίλων του Πρωταθλήματος Παμπαίδων. Η φιλοσοφία στις Ακαδημίες μας βασίζεται πάντα στην καλή εκμάθηση των βασικών επιθετικών δεξιοτήτων μακριά από αποκλειστικά αμυντικογενείς τακτικές. Το γεγονός αυτό προκύπτει και από το Πρωτάθλημα Μίνι (2006) όπου σε 13 Ομίλους και 100 ομάδες η ομάδα των Γλυκών Νερών είναι στις πρώτες 3 θέσεις επιθετικής παραγωγής - μαζί με τις ομάδες της Δάφνης και της Νήαρ Ηστ - με μέσο όρο 58 πόντων.

Το Σάββατο 8 Δεκεμβρίου εντός έδρας στις 14:00, η ομάδα υποδέχεται τον Α.Ο.Κ. Ακαδημίας Αθλητών (5-3) σε ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι καθώς η αντίπαλη ομάδα διεκδικεί τη δεύτερη θέση στον 3ο Όμιλο.

[Τμήμα Μίνι - 2 Ομάδες]

Για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος έγινε ένα καταπληκτικό παιχνίδι στο Κλειστό των Γλυκών Νερών με την ομάδα μας να αναδεικνύεται νικήτρια επί της Α.Σ. Τριπλής Κορώνας Νοτίων Προαστίων με 68-29.

Η δυναμική των Ακαδημιών του Παναθηναϊκού και ο σωστός τρόπος που δουλεύει οι ομάδες τους δίνει μεγαλύτερη αξία σε μία πραγματικά εξαιρετική εμφάνιση των αθλητών μας. Μέσα από διαρκείς συνεργασίες, ταχύτητα στην εκτέλεση, αιφνιδιασμούς και μεγάλη ευστοχία σε μακρινά σουτ δύο και τριών πόντων η επιθετική παραγωγή ήταν εξαιρετική. Ταυτόχρονα, η υψηλή συγκέντρωση και αυτοπεποίθηση στην άμυνα ολοκλήρωσαν μία πραγματικά ονειρεμένη εμφάνιση. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και ελπίζουμε να συνεχίσουν να δουλεύουν με την ίδια διάθεση στις προπονήσεις του τμήματος.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα μας παρέμεινε στην πρώτη θέση του ομίλου με 4 νίκες και 1 ήττα.

Το επόμενο παιχνίδι είναι εντός έδρας, την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου στις 12:45 απέναντι στην ομάδα του Ο.ΚΑ. Μεσογείων η οποία είναι επίσης στην πρώτη θέση του Ομίλου (4-1).

Για το ίδιο Πρωτάθλημα, η ομάδα Μίνι του 5ου Ομίλου έδωσε μεγάλη μάχη εκτός έδρας απέναντι στην ισχυρότερη ομάδα του Ομίλου τον Α.Σ. Αστέρα Νέας Μάκρης Μαραθώνα. Η τελική διαφορά, 55-12, υπέρ της γηπεδούχου δεν αντικατοπτρίζει την προσπάθεια που έδωσαν όλα τα παιδιά και στα πέντε οκτάλεπτα. Μέσα από αγώνες και απαιτήσεις υψηλού βαθμού δυσκολίας τα παιδιά σε κάθε παιχνίδι προσπαθούν για το καλύτερο συλλέγοντας εμπειρίες και δημιουργώντας μέσα από τις δικές του ωραίες συνεργασίες αισιοδοξία για την συνέχεια.

Το επόμενο παιχνίδι είναι εκτός έδρας, την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου στις 15:20 στο Κλειστό Γυμναστήριο της Παλλήνης (Λεωφόρος Μαραθώνος) απέναντι στην ομάδα του Γ.Σ. Παλλήνης (0-4).

[Τμήμα Προμίνι -2007]

Για τη 2η αγωνιστική του Elite Youth Tournament που διοργανώνει ο Παναθηναϊκός με την συμμετοχή των πιο δυνατών ομάδων στις ηλικίες των 2007 σε Αθήνα και Πειραιά,  η ομάδα μας αντιμετώπισε εκτός έδρας την ομάδα του Α.Σ.Κ. Τριπλής Κορώνας Νοτίων Προαστίων στο Κλειστό Γυμναστήριο των εγκαταστάσεων του Saint Lawrence College.

Μετά απο ένα μουδιασμένο ξεκίνημα στα δύο πρώτα οχτάλεπτα, όλη η ομάδα ανέβασε στροφές και διάθεση και μετά από ένα όμορφο επιθετικά παιχνίδι και απο τις δύο πλευρές, ήλθε μία πολύ σημαντική νίκη για τα Γλυκά Νερά με 60-53.

Επόμενο Σάββατο εντός έδρας παιχνίδι 12.45 με την εξαιρετική ομάδα της Δραπετσώνας η οποίας συμμετέχει με πολύ δυνατές ομάδες και στις 3 ηλικιακές κατηγορίες του Elite Youth Tournament

Το επόμενο παιχνίδι είναι εντός έδρας, το Σάββατο 8 Δεκεμβρίου στις 12:45 με την εξαιρετική ομάδα του Δ.Α.Σ. Δραπετσώνας (1-1) η οποία συμμετέχει στο Elite Youth Tournament με ομάδες και στις 3 ηλικιακές κατηγορίες.

Καλά αποτελέσματα σε όλες τις ομάδες μας!