[Εφηβικό, Παιδικό, Παμπαίδες, Μίνι, Προμίνι]: Δραστηριότητα αγώνων

January 31, 2019

[Εφηβικό]

Ο αγώνας που έγινε στα Σπάτα την Κυριακή 27 Ιανουαρίου ήταν ο πιο συγκλονιστικός του φετινού Ομίλου και ίσως ένας από τους πιο εντυπωσιακούς αγώνες, για αθλητές και θεατές, του Πρωταθλήματος της Γ' Κατηγορίας.

Στο κατάμεστο και ιδιαίτερα θορυβώδες Κλειστό, η ομάδα του Α.Ο.Κ. Σπάτων έψαχνε τη νίκη που θα τη διατηρούσε σε τροχιά πρόκρισης στη Β' Φάση και ταυτόχρονα την ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου με 64-60. Η δική μας ομάδα ερχόταν με το αήττητο των 14 αγώνων και με την αυτοπεποίθηση που έχει επιτευχθεί μέσα από τις σκληρές και επίπονες προπονήσεις των 11 ή και λιγότερων ενίοτε εφήβων του Τμήματος. Απρόβλεπτος παράγοντας η απουσία του coach Άρη λόγω ανυπέρβλητου προσωπικού κωλύματος και η διαχείριση του αγώνα από τον coach Ανδρέα.

Η ένταση που είχε δημιουργηθεί κατά το χρονικό διάστημα των τελευταίων τριών μηνών είχε δημιουργήσει συνθήκες για ένα σπουδαίο αγώνα σε επίπεδο αθλητικότητας, ικανότητας και ψυχολογίας, που θα είχε ένα νικητή. Η παρουσία δύο διαιτητών, ο ένας εκ των οποίων ορίζεται σε αγώνες Α2 Εθνικής Κατηγορίας, έθετε το πλαίσιο για μία δίκαιη διαιτησία και για τις δύο ομάδες.

Το ξεκίνημα του αγώνα και το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ένα επιθετικό κρεσέντο. Με 5/5 τρίποντα η ομάδα μας κράτησε το προβάδισμα έως το 5ο λεπτό όμως η δυναμική κίνηση των αντίπαλων παικτών και ορισμένα γρήγορα προβλήματα με τα φάουλ ανέτρεψαν το προβάδισμα και έφεραν τον Α.Ο.Κ. μπροστά με 29-22 μπροστά σε ένα κοινό που με φανατισμό και πάθος έδινε τους έδινε διαρκώς ώθηση.

Παρά το μικρό roster της ομάδας μας, η καλή φυσική κατάσταση, η αυτοπεποίθηση των παικτών και η αλλαγή του αμυντικού συστήματος, οδήγησε σε μία πολύ καλύτερη αμυντική λειτουργία. Με μόλις 4 καλάθια παθητικό και επιμέρους σκορ 13-22, η ομάδα μας πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 42-44. Ιδιαίτερο σημείο στην ροή του αγώνα η αποβολή του προπονητή του Α.Ο.Κ. στο 18ο λεπτό με διπλή τεχνική ποινή για μία φάση και μία διαιτητική κρίση που δεν έδειχνε ότι θα αποτελούσε αφορμή για μία τέτοια εξέλιξη.

Στο ημίχρονο, σε μία έδρα που κόχλαζε από ενθουσιασμό αλλά και από τη νευρικότητα λόγω της αποβολής, η ομάδα μας αποσύρθηκε στα αποδυτήρια. Ο coach συνέχισε να επικοινωνεί με ψυχραιμία και σιγουριά το πλάνο διαχείρισης του δευτέρου ημιχρόνου και έδινε έμφαση στην σημασία της πνευματικής συγκέντρωσης των αθλητών σε κάθε φάση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η αντίπαλη ομάδα βρήκε ορισμένα μεγάλα σουτ από την περιφέρεια και με 4 τρίποντα μπόρεσε να ανακτήσει το προβάδισμα με επιμέρους σκορ 21-16 και σκορ στο 30ο λεπτό 63-60.

Με μία αξιοσημείωτη όμως ωριμότητα και διαχείριση ενός αγώνα που και στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν για γερά νεύρα, η ομάδα ανέκτησε και διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων. Με αποφασιστικά καλάθια τόσο από την περιφέρεια όσο και από drives, ανταποκρίθηκε στην τελευταία αντεπίθεση που έκανε ο Α.Ο.Κ. και με εύστοχες ελεύθερες βολές άνοιξε στο τελευταίο λεπτό τη διαφορά και κατέκτησε μία πανάξια νίκη με 77-85 (επιμέρους σκορ 14-25) την οποία τα παιδιά την αφιέρωσαν στον coach Άρη.

Με 14 εύστοχα τρίποντα, τρομερή δουλειά στα rebounds και μάχη για κάθε loose ball, η ομάδα μας απέδειξε και σε αυτό τον αγώνα ότι είναι απόλυτα δίκαια στην πρώτη θέση του Ομίλου. Διατήρησε το αήττητο, εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση και ετοιμάζεται ψυχολογικά όχι μόνο για τα τελευταία τρία παιχνίδια του Ομίλου αλλά και για το νοκ-άουτ παιχνίδι που θα ανοίξει τη Β' Φάση.

Ο επόμενος αγώνας είναι την Κυριακή 3 Φεβρουαρίου εντός έδρας στις 16:00 με αντίπαλο την ομάδα της Μ.Ε.Σ. Μαραθώνα (5-10) (αγώνας πρώτου γύρου, νίκη 70-31)

[Παιδικό]

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα των Παίδων με μία εξαιρετική εμφάνιση. Αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας την ομάδα του Α.Ο.Κ. Σπάτων (αγώνας πρώτου γύρου, νίκη 56-14), το στοίχημα ήταν η συγκέντρωση και η μεγιστοποίηση του αποτελέσματος στον αγώνα αυτό αλλά και στους επόμενους τρεις έως τη λήξη της Α' Φάσης του Πρωταθλήματος.

Για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος η ομάδα πέτυχε μία εμφατική νίκη με 93-43 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11 νίκες και 4 ήττες.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μία απόλαυση του επιθετικού μπάσκετ με σωστή κυκλοφορία της μπάλας, άριστες τοποθετήσεις στην άμυνα και ομαδικότητα μέσω από πολλές τελικές πάσες. Το επιμέρους σκορ 33-3 με 4 τρίποντα απελευθέρωσε από νωρίς τα παιδιά από το άγχος των αποτελεσμάτων των τελευταίων δύο αγωνιστικών.

Μέσα από τα επόμενα τρία δεκάλεπτα, υπήρξε δυνατότητα συμμετοχής με πολύ σωστή κατανομή του χρόνου και στα 12 παιδιά. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έγιναν ωραίες δημιουργίες που έφεραν το χειροκρότημα από τους πολλούς γονείς που παρευρέθηκαν στο Κλειστό των Σπάτων, ενώ σκόραραν οι 11 από τους 12.

Θα πρέπει να επισημανθεί ότι και σε αυτό τον αγώνα, όπως και στον αγώνα των Εφήβων, προπονητής ήταν ο coach της ομάδας των Ανδρών Ανδρέας Σκλαβούνος. Έχοντας μιλήσει πριν τον αγώνα στα αποδυτήρια για την σημασία της ψύχραιμης διαχείρισης των καταστάσεων του αγώνα και της συγκέντρωσης για τα αποτελεσματικά τελειώματα, είδε τα παιδιά να εμφανίζουν στο γήπεδο όλα όσα τους ζήτησε πετυχαίνοντας μάλιστα 9 τρίποντα.

Με τη νίκη αυτή, σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων, η ομάδα μας εξασφάλισε την τρίτη θέση και στοχεύει πλέον για την επόμενη και πιο δύσκολη κορυφή που θα τη φέρει στη δεύτερη θέση και στην πρόκριση στη Β' Φάση. Η περίπτωση να ολοκληρωθεί το Πρωτάθλημα με 13 ή 14 νίκες θα είναι μία μεγάλη επιτυχία καθώς θα αποτελέσει το καλύτερο ρεκόρ του Τμήματος τα τελευταία 4 χρόνια.

Ο επόμενος αγώνας είναι την Κυριακή 3 Φεβρουαρίου εντός έδρας στις 14:15 με την ομάδα της Μ.Ε.Σ. Μαραθώνα (7-8) (αγώνας πρώτου γύρου, νίκη 64-44)

[Τμήμα Παμπαίδων]

Η 13η αγωνιστική επιφύλαξε ένα σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο καλύτερες ομάδες του Ομίλου. Η αήττητη ομάδα μας υποδέχθηκε την ομάδα του Α.Σ.Κ. Ντερή η οποία ήθελε να συνδυάσει την πρόκριση στην επόμενη φάση με μία ρεβάνς για την εντός έδρας ήττα της στον πρώτο γύρο με 48-64.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και στα πέντε οκτάλεπτα. Η αντίπαλη ομάδα έπαιξε αποφασισμένα και συγκεντρωμένα από το πρώτο λεπτό και η διακύμανση του σκορ ήταν με διαρκείς εναλλαγές. Στο τρίο οκτάλεπτο ένα μικρό ξέσπασμα της ομάδας μας οδήγησε στο 37-30. Η έλλειψη όμως συγκέντρωσης και διαχείρισης της διαφοράς απέναντι σε μία καλά οργανωμένη ομάδα, επέτρεψε ένα comeback τόσο ψυχολογικό όσο και αγωνιστικό με την ομάδα του Ντερή να προηγείται στις αρχές του πέμπτου οκταλέπτου με 42-47 ενθουσιάζοντας την κερκίδα των γονέων που υποστήριξαν ένθερμα την προσπάθεια τους.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το παιχνίδι είχε μία άγρια ομορφιά. Μέσα από παθιασμένες άμυνες, εξαιρετικά υψηλά ποσοστά ευστοχίας στις ελεύθερες βολές και διαχείριση του χρόνου, η αντίπαλη ομάδα διατήρησε ένα προβάδισμα μέχρι και ένα λεπτό πριν την λήξη με δύο πόντους με 57-59. Σε όλη αυτή την περίοδο, οι γονείς των παιδιών της ομάδας μας υποστήριξαν με ψυχραιμία και ενθάρρυνση την προσπάθεια της μείωσης της διαφοράς και της ισοφάρισης.

Μία καλή άμυνα και δύο εύστοχες βολές έφεραν το 59-59 ενώ απέμενε χρόνος 24" για μία τελευταία επίθεση του Ντερή. Η σωστή αλληλοκάλυψη στην επαναφορά και η κίνηση της άμυνας έφερε παράβαση 5" και την κατοχή εκ νέου στην ομάδα μας. Σε ένα παιχνίδι όμως που οι λεπτομέρειες ήταν οριακές στο να ξεχωρίσει μία εκ των δύο ομάδων, η άστοχη τελευταία επίθεση και το τελικό ισόπαλο αποτέλεσμα ήταν δίκαιο και έφερε την πεντάλεπτη παράταση.

Εκεί, η ψυχολογία ήταν με το μέρος της ομάδας μας. Με ένα-δύο μεγάλα σουτ και με περισσότερες επιλογές λόγω καλύτερης διαχείρισης των φάουλ, η ομάδα αύξησε από νωρίς τη διαφορά και με επιμέρους σκορ 16-3 κατάφερε να κερδίσει με 75-62.

Με τη νίκη αυτή διατηρήθηκε το αήττητο και εξασφαλίσθηκε η πρώτη θέση του Ομίλου και η πρόκριση στη Β' Φάση με 22 ομάδες όπου μετά από κλήρωση θα αντιμετωπίσει σε νοκ-άουτ αγώνα μία εξ' αυτών.

Είναι ιδιαίτερα σημαντικό ότι η πρόκριση αλλά και η έως τώρα πορεία έχει συνδυαστεί με τη δεύτερη καλύτερη επίθεση στο σύνολο των 90 ομάδων του Πρωταθλήματος Παμπαίδων 2005, με μέσο όρο μεγαλύτερο από 70 πόντους ανά αγώνα.

Ο τελευταίος επίσημος αγώνας της Α' Φάσης είναι εκτός έδρας με την ομάδα του A.O. Κρόνου Γέρακα (1-12) το Σάββατο 2 Φεβρουαρίου στις 21.00 (αγώνας πρώτου γύρου, νίκη 51-42).

[Τμήμα Μίνι - 2 Ομάδες]

H ομάδα Μίνι που συμμετέχει στον 1ο Όμιλο είχε ένα εύκολο παιχνίδι που έδωσε τη δυνατότητα να αγωνισθούν και τα 14 παιδιά με ιδιαίτερα μοιρασμένο χρόνο συμμετοχής. Στο εντός έδρας αγώνα με την αδύναμη ομάδα του Α.Ο. Αργοναύτη Τριγλίας, το τελικό σκορ 70-26 ήταν ενδεικτικό της διαφοράς δυναμικότητας.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα διατηρείται στη δεύτερη θέση ενός πολύ ανταγωνιστικού Ομίλου με 7 νίκες και 2 ήττες και προετοιμάζεται για ένα εξαιρετικά δύσκολο πρόγραμμα αγώνων με 3 ντέρμπι στους επόμενους 5 αγώνες. Η εξαιρετική επιθετική παραγωγικότητα που έχει φέρει την ομάδα στην πρώτη θέση ανάμεσα σε 100 ομάδες του Πρωταθλήματος με μέσο όρο που πλησιάζει τους 60 πόντους ανά αγώνα θα αποτελέσει το όπλο για το δυνατό φίνις. Ταυτόχρονα, η επιμονή και η βελτίωση στα βασικά σε ατομικό επίπεδο καθώς και η ομαδικότητα και το στοχευμένο ασκησιολόγιο στις εβδομαδιαίες προπονήσεις θα αυξήσουν τις πιθανότητες κατάκτησης της κορυφής του Ομίλου. Επόμενη Κυριακή η ομάδα μας παίζει με τον Αγιο Νικόλαο Παλλήνης.

Ο επόμενος επίσημος αγώνας είναι εκτός έδρας, την Κυριακή 3 Φεβρουαρίου στις 20.0 με την ομάδα του Α.Ο. Αγίου Νικολάου Παλλήνης (4-5) (αγώνας πρώτου γύρου, νίκη 52-44).

Η ομάδα Μίνι που συμμετέχει στον 5ο Όμιλο έπαιξε εκτός έδρας με τον Α.Σ. Κτησιφώντα Παιανίας. Σε ένα κλειστό παιχνίδι που κρίθηκε στη δύναμη κάτω από τα καλάθια, η γηπεδούχος ομάδα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 39-33.

Η έως τώρα προσπάθεια των παιδιών στις προπονήσεις αλλά και στους αγώνες και η διαχείριση ορισμένων απαιτητικών καταστάσεων λόγω αποτελεσμάτων γεμίζει με αισιοδοξία για την συνέχεια.

Για την επόμενη αγωνιστική, η ομάδα αντιμετωπίζει εντός έδρας την πολύ δυνατή ομάδα του Ε.Σ. Νέας Μάκρης (4-3) την Κυριακή 3 Φεβρουαρίου στις 12:45 (αγώνας πρώτου γύρου, ήττα 56-41).

[Τμήμα Προμίνι -2007]

Στο τέλος του πρώτου γύρου του Elite Youth Tournament, η ομάδα μας έπαιξε εντός έδρας με τον Παναθηναϊκό (Ακαδημία Λεωφόρου). Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι, όπου συμμετείχαν στην αποστολή και πήραν χρόνο συμμετοχής και 4 αθλητές από το Τμήμα 2008, η ομάδα μας κέρδισε με 59-44 φτάνοντας έτσι το ρεκόρ της σε 4-3.

Με τη νίκη αυτή παρέμεινε στην πρώτη τετράδα, ισοβαθμώντας με το Δ.Α.Σ. Δραπετσώνας και το Γ.Σ. Περιστερίου και στοχεύοντας στην πρόκριση στην τρίτη θέση και στα ημιτελικά της επόμενης φάσης.

Όπως σε κάθε αγώνα αυτού του πρωταθλήματος, δόθηκε η ευκαιρία στους αθλητές της ομάδας μας να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους απέναντι σε ένα αξιόλογο αντίπαλο με σωστές μπασκετικές αρχές και αρκετά ψηλά παιδιά.

Ο επόμενος αγώνας, με τον οποίο ξεκινάει ο δεύτερος γύρος, είναι εντός έδρας με την πολύ ισχυρή ομάδα του Γ.Σ. Πανιωνίου (6-1) το Σάββατο 2 Φεβρουαρίου στις 15:30 (αγώνας πρώτου γύρου, ήττα 63-20).

Fight. Μάχη για κάθε μία κατοχή. Για κάθε αμυντικό ή επιθετικό rebound. Για κάθε ένα καλάθι που στο τέλος μπορεί και θα αποδειχθεί πολύτιμο. Για κάθε ψυχολογική και αγωνιστική υποστήριξη του συμπαίκτη κατά τη διάρκεια του αγώνα. Μάχη που από την στιγμή που πραγματοποιείται ως τέτοια από τον αθλητή και την ομάδα, μόνο θετική αποτέλεσμα μπορεί να έχει ανεξάρτητα από το χρώμα του φύλλου αγώνα.

Flight. Τα έξι Τμήματα έδωσαν μέσα στα γήπεδα έξι σπουδαίες μάχες. Όλοι οι αθλητές, οι προπονητές, οι γονείς στις κερκίδες του Γυμναστηρίου μας αλλά και στις κερκίδες των εκτός έδρας αγώνων, όλοι εμείς που αποτελούμε την οικογένεια του Γυμναστικού Συλλόγου και είμαστε περήφανοι γι' αυτό, απολαμβάνουμε την αδρεναλίνη των πτήσεων στις κορυφές των Ομίλων αλλά και την ίδια την αθλητική ένταση των αγώνων ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων. Με σεβασμό στον αντίπαλο. Με σεβασμό στο άθλημα που τόσο αγαπάμε. Με σεβασμό στις αρχές και τις αξίες του Συλλόγου μας που είναι αδιαπραγμάτευτες.

Καλά αποτελέσματα σε όλες τις ομάδες μας!