[Εφηβικό]: #Believe και η πρόκριση στη Γ' Φάση είναι γεγονός!

March 1, 2019

Η πρόκριση στις 10 καλύτερες ομάδες του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας ήρθε με μία καθαρή νίκη με 61-48 επί του Α.Ο. Νήαρ Ηστ. Το ρεκόρ της ομάδας βελτιώθηκε στο 18-1 και ένα ταξίδι το οποίο εξελίσσεται μέσα από αρκετές αντιξοότητες και δυσκολίες συνεχίζεται.

Σε ένα γεμάτο Κλειστό Γυμναστήριο, η ομάδα έκανε ένα πολύ καλό αγώνα ως προς την αμυντική λειτουργία και δημιούργησε μία διαφορά ασφαλείας από το πρώτο δεκάλεπτο. Με σωστή κυκλοφορία και εκτέλεση από πολλούς παίκτες, το 20-11 έθεσε τις βάσεις και μετέφερε μία νευρικότητα στην σκληροτράχηλη ομάδα της Νήαρ Ηστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ορισμένες αδράνειες στην άμυνα και στις επιστροφές επέτρεψαν στην αντίπαλη ομάδα να βρει πιο εύκολους πόντους και να κερδίσει με 16-17, οδηγώντας το σκορ ημιχρόνου στο 36-28.

Το δεύτερο ημίχρονο έφερε ένα πιο κλειστό παιχνίδι. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο αριθμό με ορισμένες στιγμές ωραίας κυκλοφορίας και τελικών πασών και με επιμέρους σκορ 14-10, η ομάδα μας απέκτησε αποφασιστικό προβάδισμα με 50-38. Η χαμηλή παραγωγικότητα, απόρροια και της έλλειψης επιτυχημένων σουτ από την περιφέρεια, συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ η αντίπαλη ομάδα προσπάθησε να μειώσει με κάποια δύσκολα τρίποντα αλλά και πάλι το επιμέρους σκορ ήταν υπέρ μας με 11-10. Η ψύχραιμη διαχείριση των τελευταίων λεπτών έφερε το τελικό σκορ και μία πανάξια νίκη που πανηγυρίστηκε με ενθουσιασμό αλλά και επίγνωση του μεγάλου στόχου της ανόδου στη Β Κατηγορία.

Μέσα από την ένταση και τις φάσεις του αγώνα προέκυψαν και μικροί μυικοί τραυματισμοί αλλά η θέληση των παιδιών ήταν πολύ μεγάλη και επανήλθαν.

Για τη Γ' Φάση, οι δύο αγώνες που θα κρίνουν την άνοδο θα γίνουν απέναντι στην ιστορική και πολύ ισχυρή ομάδα του Γ.Σ. Αμαρουσίου. Η αντίπαλη ομάδα έχει ένα ρεκόρ 18-0 από τη Φάση των Ομίλων ενώ κέρδισε με 71-48 εντός έδρας το δικό της νοκ άουτ παιχνίδι με τον Ο.Φ.Η. Ηρακλείου.

Ο πρώτος αγώνας θα γίνει την Κυριακή 3 Μαρτίου στις 19.30 στο Κλειστό των Γλυκών Νερών.

Σας περιμένουμε όλους κοντά μας ώστε να βοηθήσετε την προσπάθεια των Εφήβων για την κατάκτηση της νίκης. Σε ένα αγώνα που το αποτέλεσμα θα κριθεί σε κάθε κατοχή, κάθε dive, κάθε assist, κάθε στιγμή που η αποφασιστικότητα της ομάδας μας θα μεταφέρει την ανασφάλεια στον αντίπαλο, η ενθάρρυνση, το χειροκρότημα, ο ήχος της κόρνας και ο ενθουσιασμός της κερκίδας θα αποτελέσει σημαντικό όπλο και θα δώσει ώθηση στην ομάδα.