[Παμπαίδες 2004 - Α]: Ήττα στις λεπτομέρειες στη Γ' Φάση!

May 21, 2019

Για τη Γ' Φάση του Πρωταθλήματος Ε.Σ.Κ.Α. η ομάδα των Παμπαίδων δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και ηττήθηκε στο τελευταίο λεπτό μετά από μία συγκλονιστική μάχη 40 λεπτών από την εξαιρετικά δυνατή ομάδα του Α.Ο.Κ. Ακαδημία Αθηνών (B.A.C.) με 55-50.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει τη διαφορά του αγώνα καθώς ένα λεπτό πριν την λήξη η ομάδα μας ήταν μπροστά με 47-50. Παρά το ότι παίχθηκε εξαιρετική άμυνα, ο αντίπαλος βρήκε ένα μεγάλο σουτ τριών πόντων και ήλθε η ισοφάριση 50-50. Μία χαμένη επίθεση μας και δύο ελεύθερες βολές έφεραν τον Α.Ο.Κ. μπροστά με 52-50. Η τελευταία προσπάθεια για ισοφάριση ήταν άστοχη και με νέες ελεύθερες βολές (2/2 και 1/2 στην συνέχεια) ήλθε το τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα μας είχε ένα ξεκάθαρο πλάνο που ακολούθησε σε άμυνα και επίθεση με μεγάλη επιτυχία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Για τον λόγο αυτό αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που πραγματικά έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό αφήνοντας υποσχέσεις και μεγαλώνοντας τις προσδοκίες για την επόμενη χρονιά που θα αγωνισθούν στο επίσημο πρωτάθλημα Παίδων της Ε.Σ.Κ.Α.

Η φετινή χρονιά για την ηλικιακή ομάδα των 2004-2005 ήταν εξαιρετικά πετυχημένη. Ως Παμπαίδες 2005 έδωσαν 17 επίσημα παιχνίδια με ρεκόρ 16 νίκες και 1 ήττα στον δραματικό προημιτελικό με το Γ.Σ.Περιστερίου όπου άγγιξαν για 2,4" την συμμετοχή σε ένα ακόμη Final Four. Ως Παμπαίδες 2004 έδωσαν 9 αγώνες με ρεκόρ 7 νικών και 2 ηττών με δραματικό φινάλε (Α.Σ. Ολυμπιάδας Παπάγου και Α.Ο.Κ.). Στη φάση των Ομίλων, όπου η 1η (Ολυμπιάδα) και η 3η (Παναθηναϊκός) ομάδα προκρίθηκαν στις 16 καλύτερες ομάδες του Πρωταθλήματος, η 2η θέση μπροστά από τον - περσινό finalist στους Παμπαίδες - Παναθηναικό και η νίκη απέναντι του ήταν ένα μεγάλο παράσημο.

Η εύκολη και πειστική νίκη στη Β' Φάση με την ομάδα του Γ.Σ. Κηφισιάς και η ήττα στις - κρίσιμες - λεπτομέρειες από την Α.Ο.Κ. έφεραν την λήξη της αγωνιστικής περιόδου. Τα παιδιά ολοκλήρωσαν τη φετινή χρονιά τους με 23 νίκες και 3 ήττες (όλες από ομάδες της Α κατηγορίας και όλες με δραματικό τρόπο στα τελευταία η και στο τελευταίο ακριβώς δευτερόλεπτο κάθε αγώνα) δείχνοντας έτσι την δυναμική της ομάδας μας.

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για τη διάθεση και συνέπεια που έδειξαν για ακόμα ένα χρόνο σε όλες τις προπονήσεις αλλά και για τις επιτυχίες που είχαν στους φετινούς αγώνες.