ΑΝΔΡΙΚΟ: 31.10.2019: Trust the process Sweet Waters Edition©

November 5, 2019

Ο αγώνας για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος με την ‘Α.Ε. Αίολος Ταύρου’ ήταν δεδομένο ότι θα είχε διακυμάνσεις. Η μετάβαση στην επόμενη ημέρα έρχεται μέσα από την, σκληρή συχνά, εμπειρία που προκύπτει από το τελικό αποτέλεσμα ενός αγώνα και τις καταστάσεις που οδηγούν σε αυτό και τις οποίες διαχειρίζεται η ομάδα και ο προπονητής της.

Η φιλοξενούμενη ομάδα ερχόταν με ρεκόρ 2-2 και το παιχνίδι έντονες συγκινήσεις σε όσους παρευρέθηκαν στο Κλειστό Γυμναστήριο των Γλυκών Νερών. Η ομάδα μας είχε να διαχειριστεί για ένα ακόμη παιχνίδι την απουσία λόγω τραυματισμού τριών παικτών και καλωσόρισε την επιστροφή έστω και για ένα παιχνίδι παίκτη που κάνει από τον Σεπτέμβριο την στρατιωτική του θητεία.

Το ξεκίνημα ήταν νευρικό και η αντίπαλη ομάδα κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα, να το διατηρήσει για αρκετά λεπτά και εκμεταλλευόμενη τα υψηλά ποσοστά στην επίθεση να προηγηθεί στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με 17-22. Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου η διαφορά άνοιξη περισσότερο και έφτασε και το +10 για τους φιλοξενούμενους. Στην συνέχεια η ομάδα μας έβγαλε αντίδραση, ομαδικότητα και υψηλή ευστοχία και από την περιφέρεια και κατόρθωσε ένα εντυπωσιακό come back να πετύχει double score στο δεκάλεπτο και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 43-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα ακόμη καλάθι για το +10 για τα Γλυκά Νερά. Στην συνέχεια όμως η ομάδα του Ταύρου πήρε αρκετούς πόντους κοντά στο καλάθι και εκμεταλλευόμενοι τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας στις ελεύθερες βολές έκλεισε σιγά σιγά την ψαλίδα και έφτασε σε απόσταση αναπνοής στο 54-53. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με πολύ αποτελεσματικό μπάσκετ από την ομάδα μας, όπου με πολύ καλή κίνηση αλλά και εκτέλεση κοντά στο καλάθι και ορισμένα εύκολα καλάθια στο transition, άνοιξε την ψαλίδα στο 64-56 στο 34ο λεπτό.

Σε αυτή τη χρονική στιγμή ορισμένες άστοχες επιθέσεις και μία αδράνεια στην αμυντική λειτουργία έδωσε το δικαίωμα στην μαχητική ομάδα του Ταύρου να προσπεράσει και πάλι και να προηγηθεί στο 39ο λεπτό με 67-70.

Στο τελευταίο λεπτό η αντίπαλη ομάδα υπέπεσε σε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων. Καθώς δεν πήραμε το μέγιστο αλλά δύο στις τρεις βολές, στα 26’’ που απέμεναν όλα θα κρινόντουσαν στις λεπτομέρειες μίας επιβεβλημένης καθαρής άμυνας. Η ομάδα έπαιξε πολύ σωστά την άμυνα στο σουτ και παρά το ότι ο αντίπαλος ανανέωσε δύο φορές με επιθετικά ριμπάουντ δεν βρήκε σκορ. Σε ένα loose ball 7’’ πριν την λήξη η μπάλα βρέθηκε στην κατοχή μας στο κέντρο του γηπέδου. Η επιλογή της προώθησης της μπάλας μέσω της κυκλοφορίας της αντί για μία πιο αποφασιστική κίνηση εκτέλεσης μίας γρήγορης επίθεσης απέφερε τελικά μία διεκδίκηση και ένα jump ball στα 1,3’’.

Το βελάκι ήταν μαζί μας και μας έδωσε μία τελευταία κατοχή, το σύστημα επαναφοράς εκτελέστηκε σωστά αλλά το τελικό 69-70 έμεινε και άφησε μία πικρή γεύση για ένα παιχνίδι που κρίθηκε στον πόντο (ουσιαστικά αυτή ήταν η 3η από τις 4 ήττες με διαφορά μικρότερη των 5 πόντων!).

Σημαντικό στοιχείο ήταν η παρουσία στη δωδεκάδα ενός ακόμη παίκτη U14 που για πρώτη φορά κλήθηκε να στελεχώσει την αποστολή των Ανδρών.

Η συμμετοχή με την αποστολή και των τραυματιών παικτών, το χειροκρότημα των φιλάθλων, η παρουσία και η υποστήριξη των νεαρότερων συμπαικτών στις κερκίδες, τα καλά διαστήματα που έδειξε και σε αυτό τον αγώνα η ομάδα δεν ήταν αρκετά για να φέρουν το ροζ φύλλο αγώνα, όμως αναδεικνύουν την πίστη με την οποία όλη η οικογένεια του Γ.Σ. Γλυκών Νερών περιβάλει την Ανδρική Ομάδα.

Η εμπιστοσύνη στη διαδικασία (Trust the process) δεν είναι απλά ένα motto που αντλήθηκε από το NBA και τους 76ers. Μέσα από τις δυσκολίες της μετάβασης στην επόμενη ημέρα, τους τραυματισμούς και τις απουσίες που δεν έχουν επιτρέψει στο roster των 15 παικτών να κάνει ούτε μία (1) προπόνηση με όλους παρόντες, την δίψα και επιθυμία των παικτών να προσφέρουν στην ομάδα με κάθε τρόπο, η προετοιμασία για την επόμενη μάχη εκτός έδρας με τον Α.Σ. Τυφών (ρεκόρ 3-2) - στον οποίον παίζει και ο επί δύο χρόνια αθλητής του Γ.Σ. Χρήστος Χανιώτης - γίνεται με αυτοθυσία και αυτοπεποίθηση.

ΥΓ1. Το ίδιο το όνομα της πόλης της Φιλαδέλφεια – το οποίο δόθηκε πριν από 320 χρόνια στην πόλη που σήμερα αποτελεί την έδρα των 76ers – έχει ως ετυμολογία τις ελληνικές λέξεις φίλος και αδελφός. Μέσα στο γήπεδο, στα αποδυτήρια, στους πάγκους και στις κερκίδες, είναι αυτές οι λέξεις που συνοδεύουν ως νοοτροπία τους συμπαίκτες της Ανδρικής ομάδας τόσο στις καλές όσο και στις δύσκολες στιγμές.

ΥΓ2. H αναρχοπάνκ dance/rock έμπνευση των Chumbawamba που αποτελεί και μία ωδή στην αντοχή στα δύσκολα και στην ανθεκτικότητα στις αναποδιές, δίνει την μουσική επένδυση με το Tubthumbing (μεταφορικά αναφέρεται στην ιαχή μετά από μία έντονη μάχη).