Νίκη - υπέρβαση για τις Γυναίκες μας !!!

January 17, 2018

Μία ακόμη υπέρβαση πέτυχαν οι Γυναίκες μας, καθώς κατάφεραν μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι διάρκειας 2μιση ωρών(!), να κερδίσει (για πρώτη φορά στην ιστορία της) εντός έδρας με 3-2 σετ (25-20, 25-27, 20-25, 25-21, 15-10) την πολύ καλή γυναικεία ομάδα του σωματείου “ΑΕ Αθηνά Μαγγουφανα 2004”! Θυμίζουμε ότι οι φιλοξενούμενες είναι εκ των φαβορί για την άνοδο στη Β’ Εθνική κατηγορία.

Ο αγώνας ξεκίνησε καλά για τα κορίτσια μας, τα οποία κατέκτησαν το 1ο σετ με πόντους 25-20. Η συνέχεια ανηκε στις φιλοξενούμενες, οι οποίες αντέδρασαν έχοντας προβάδισμα 4-5 πόντων από την αρχή του 2ου σετ. Όμως η ομάδα μας βελτιώνοντας την απόδοσή της, πλησίασε σταδιακά στο σκορ και «πέρασε μπροστά» στο τέλος, φθάνοντας δύο φορές «πρώτη» στο Set-Ball με 24-23 και 25-24. Όμως δεν κατάφερε να «τελειώσει» το σετ με αποτέλεσμα η ομάδα της Πεύκης, με την πολύ έμπειρη (με πολυετή θητεία στην Α1 Εθνική κατηγορία) αθλήτρια Σοφία Κοκλανάκη, να «πυροβολεί» από τη θέση του σέρβις και να κερδίζει «μόνη» της το σετ με πόντους 25-27! Το 3ο σετ κέρδισαν και πάλι οι φιλοξενούμενες με πόντους 20-25, καθώς τα κορίτσια μας ξεκίνησαν «μουδιασμένα» και με άσχημη ψυχολογία εξαιτίας του τρόπου που χάθηκε το 2ο σετ. Αντεπίθεση διαρκείας στη συνέχεια για τις Γυναίκες μας οι οποίες με «όπλο» το σέρβις και την πολύ καλή άμυνα,  πέτυχαν την πλήρη ανατροπή κερδίζοντας το 4ο  (25-21) και 5ο σετ (15-10)!

Συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες μας και τον coach!

Δεν θα σταματήσουμεμε κάθε εβδομάδα να αναφερόμαστε στην εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιουργεί φέτος η κερκίδα μας και στην πολύτιμη συνεισφορά της στη θετική πορεία του Γυναικείου μας Τμήματος! Σας ευχαριστούμε για ακόμη μία φορά!

Επόμενος πολύ δύσκολος και πάλι αγώνας για την ομάδα μας, τη Δευτέρα 22/1 ώρα 21:30, εκτός έδρας στην Κερατέα με την τοπική ομάδα, η οποία την τελευταία αγωνιστική πέτυχε σπουδαία νίκη, κερδίζοντας εντός έδρας την 3η στη βαθμολογία ομάδα του Κορωπίου και βρίσκεται προφανώς σε καλή αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση! Η ομάδα της Κερατέας διαθέτει το πιο έμπειρο σύνολο της κατηγορίας, αποτελούμενο από αρκετές πολύ έμπειρες και ποιοτικές αθλήτριες με πολυετή συμμετοχή στις Εθνικές κατηγορίες!