ΥΠΕΡΗΦΑΝΟ...φινάλε για τις Γυναίκες μας!!!

Σε έναν ακόμη συναρπαστικό αγώνα για «γερά νεύρα» διάρκειας 2μιση ωρών, ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες, απέναντι σε μία πολύ πιο έμπειρη ομάδα (“ΑΕ ΑΘΗΝΑ ΜΑΓΚΟΥΦΑΝΑΣ 2004”), η οποία είχε επενδύσει, είχε ενισχυθεί και «στηθεί» από την αρχή του πρωταθλήματος με σκοπό την άμεση επαναφορά της στη Β’ Εθνική (από την οποία πέρυσι υποβιβάστηκε μετά από πολλά χρόνια παρουσίας), τα κορίτσια μας προκειμένου να επιτύχουν την πολλοστή φετινή τους υπέρβαση, παρέταξαν, το αποτέλεσμα της «πολύ εντατικής δουλειάς», το γνωστό πάθος, την αυταπάρνηση, το πείσμα και τη διάθεση για τη μεγάλη νίκη!!! Τελικά όμως αυτά τα στοιχεία δεν «έφθαναν» για να επιτευχθεί η μεγάλη νίκη που θα οδηγούσε την ημιτελική σειρά των μπαράζ ανόδου της Β’Εθνικής στο 5ο καθοριστικό παιχνίδι, καθώς η ομάδα της Πεύκης έγινε η δεύτερη μόλις ομάδα (μετά την εκπληκτική ομάδα της Νίκης Αμαρουσίου), η οποία «περνάει» στο φετινό πρτάθλημα νικηφόρα από την έδρα μας!!! Τελικό αποτέλεσμα, ήττα 2-3 σετ (25-22, 25-27, 25-14, 22-25, 12-15) παρόλο που η ομάδα μας βρέθηκε «μπροστά» 2-1 σετ! Σημεία «κλειδιά» του παιχνιδιού ήταν η απώλεια με ανατροπή του 2ου σετ με 25-27 (ενώ η ομάδα μας προηγήθηκε 20-17!) και κυρίως του 4ου σετ με 22-25 (ενώ η ομάδα μας προηγήθηκε 22-20)!!! Ανατροπές που έδωσαν δίκαια τη νίκη-άνοδο στις φιλοξενούμενες. Ανατροπές που είχαν επίσης επαναληφθεί και στον αγώνα της Παρασκευής στην Πεύκη και σαφώς αναδεικνύουν τη διαφορά εμπειρίας των δύο ομάδων και την «αδυναμία» διαχείρισης του παράγοντα «άγχος» από την πλευρά μας! Άξια αναφοράς η συγκλονιστική παρουσία του κόσμου μας ο οποίος «γέμισε» για μία ακόμη φορά το Κλειστό Γυμναστήριο των Γλυκών Νερών, μαζί με φιλάθλους των φιλοξενούμενων οι οποίοι επίσης συμπαραστάθηκαν θερμά στην ομάδα τους και πολυάριθμους «ουδέτερους» οι οποίοι ήρθαν απλώς για να απολαύσουν ένα συναρπαστικό παιχνίδι και τη γενικότερη «ατμόσφαιρα» του! Παρά την πίκρα του αποτελέσματος, το «ζεστό» χειροκρότημα, το ....«standing ovation» του κόσμου στο τέλος του αγώνα, ήταν μία μεγάλη ηθική ανταμοιβή, μία επιβράβευση και μία αναγνώριση των προσπαθειών και των συνεχών υπερβάσεων των κοριτσιών μας και του coach στο φετινό πρωτάθλημα!!! Το Γυναικείο μας τμήμα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα, καταλαμβάνοντας την 3η θέση στη Βαθμολογία της 1ης Τοπικής Κατηγορίας ΕΣΠΑΑΑ και το Χάλκινο μετάλιο!!!

Πολλά μπράβο και πολλά συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες, στον coach, στη Διοίκηση!!! Μας κάνατε πραγματικά ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ!!! ============================================================================== Ο «Γ.Σ. ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ» εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια στις ομάδες της Νίκης Αμαρουσίου και Αθηνάς Μαγγουφάνας 2004, για την άνοδο στη Β’ Εθνική κατηγορία. Ο σύλλογος μας έχει ήδη ξεκινήσει το σχεδιασμό του γυναικείου τμήματος της επόμενης αγωνιστικής περιόδου 2018-2019.