Παλικαρίσια νίκη, πρόκριση και αφιέρωση στον μικρό Γιάννη!

Ο εκτός έδρας αγώνας της ομάδας μας με τον πρωτοπόρο έως χθες Φίλιππο Περιστερίου επιφύλασσε ένα μεγάλο ντέρμπι. Στο κατάμεστο γήπεδο του Αγίου Ιερόθεου, με μία εκκωφαντική κερκίδα να υποστηρίζει τη γηπεδούχο ομάδα για σαράντα λεπτά, οι παίκτες του ΓΣ Γλυκών Νερών είχαν την καρδιά, την πνευματική συγκέντρωση και την αυτοπεποίθηση καθώς και την ήρεμη καθοδήγηση από τον coach Σκλαβούνο που χρειάζονται αυτοί οι αγώνες της και κατέκτησαν πανάξια τη νίκη με 56-57.

Τα δεδομένα που υπήρχαν πριν τον αγώνα έθεταν πολύ ψηλά το βαθμό δυσκολίας:

• Η αντίπαλη ομάδα στον τελευταίο αγώνα της εντός έδρας ήθελε να κερδίσει και να κλειδώσει κατά 99% την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑ ως Πρωταθλήτρια Ομίλου.

• Οι απουσίες παικτών της ομάδας μας λόγω τραυματισμών ήταν πολλές και ο coach Σκλαβούνος παράταξε έντεκα παίκτες αλλά πρακτικά χρησιμοποίησε οκτώ, καθώς Σταφυλάς και Παπασιδέρης ήταν τραυματίες και δεν πήραν χρόνο συμμετοχής ενώ το πρώτο σύντομο βάπτισμα του πυρός πήρε ο αθλητής του Παιδικού Ηλιόπουλος.

• Η προϊστορία ήταν σε βάρος μας καθώς ο Φίλιππος μετρούσε 4 συνεχόμενες νίκες από το 2015 έως σήμερα.

• Ακόμη και κατά τη διάρκεια του αγώνα προέκυψε ένας ακόμη – ευτυχώς μικρός – τραυματισμός του Κατσαμπέκη που τον έθεσε εκτός αγώνα για αρκετά λεπτά.

Όμως σε αυτά τα παιχνίδια τα δεδομένα δεν μπορούν να αποτυπώσουν το πάθος, ένα στοιχείο που η ομάδα μας είχε σε περίσσεια.

Ο αγώνας από τα πρώτα λεπτά είχε τα χαρακτηριστικά ενός κλειστού παιχνιδιού. Οι παίκτες του Φίλιππου φαίνονταν ότι ήταν ψυχολογικά πιεσμένοι από το βάρος του must-win χαρακτήρα του αγώνα. Με αργές και κακές επιλογές στην επίθεση δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό χάρη και στο μεγάλο βαθμό συγκέντρωσης και αλληλοκάλυψης στην άμυνα από όλους τους παίκτες. Το 1ο δεκάλεπτο τελείωσε με 11-15 υπέρ των Γλυκών Νερών με τον Σαρήμπαλη να βάζει ορισμένα μεγάλα καλάθια και τον Ντάουντ να αποτελεί άλυτο πρόβλημα για τον αντίπαλο.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο αντίπαλος αντέδρασε και παίρνοντας πόντους από την περιφέρεια αλλά και εκμεταλλευόμενος τα φάουλ των παικτών μας έκλεισε την ψαλίδα και προηγήθηκε και με 5 πόντους. Μία ψύχραιμη όμως αντίδραση και σωστή δημιουργία στην επίθεση οδήγησαν το σκορ στο ημίχρονο 31-29 υπέρ του Φίλιππου.

Ήδη με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου είχε πλέον εδραιωθεί η πεποίθηση ότι η ομάδα μας είχε έλθει για να κλειδώσει την είσοδο στα playoffs. Ο Σακελλαρίδης έδωσε και κέρδισε πολλές μάχες και στις δύο ρακέτες. Ο Κατσαμπέκης, αν και είχε ένα μικρό τραυματισμό, έδωσε ποιοτικό χρόνο συμμετοχής, καλές άμυνες και κρίσιμα καλάθια. Γάσπαρης και Καρακώστας έδωσαν ότι είχαν σε στιγμές που η ένταση του αγώνα ήταν πρωτόγνωρη. Το 3ο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 44-44.

10’. Τόσα έμεναν για να καταλήξει η νίκη σε μία από τις δύο ομάδες. Έως το 33ο λεπτό οι δύο ομάδες συνέχιζαν ισόπαλες χωρίς αλλαγή στο σκορ. Καθώς τα λεπτά κυλούσαν η ομάδα μας πέρασε μπροστά με 45-49 αλλά ο Φίλιππος έκανε μία τελευταία αντεπίθεση και προσπέρασε 50-49. Ο coach όμως είχε τον Αγγελή όχι μόνο σε ένα εξαιρετικό αμυντικό παιχνίδι αλλά και να σκοράρει με ένα μεγάλο τρίποντο για το 53-55 στο 38ο λεπτό. Τα τελευταία δύο λεπτά, με το γήπεδο να κοχλάζει και με ηγετική φυσιογνωμία τον Χανιώτη ο οποίος ήταν εξαιρετικός παίζοντας μυαλωμένα και εκμεταλλευόμενος την μεγάλη εμπειρία του, έφεραν το σκορ στο 53-57. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τρίποντο του Φίλιππου 1” πριν το τέλος ενώ ακολούθησε μία εύκολη επαναφορά και οι τρελοί πανηγυρισμοί των παικτών μας μαζί με τον προπονητή για την – 5η συνεχόμενη – νίκη με 56-57!

Αυτή την κατάθεση ψυχής όλης της ομάδας την κάνει πιο συγκλονιστική η αφιέρωση της εμφάνισης, της νίκης και της εξασφάλισης των playoffs στη Β Κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία του Συλλόγου στον μικρό Γιάννη Βελιώτη ο οποίος την ίδια μέρα έδωσε και κέρδισε τη δική του μάχη λόγω ενός σοβαρού προβλήματος υγείας.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει και στους φίλους και φίλες της ομάδας που ακολούθησαν την ομάδα στο Περιστέρι και μοιράστηκαν την αγωνία αλλά και τη χαρά με όλη την ομάδα.

Μικρή μουσική αποφώνηση με μία επιλογή από Iron Maiden... Run, live to fly, fly to live, do or die.

Διαιτητές: Γιακείμη, Πολυχρόνης

Δεκάλεπτα: 11-15, 31-29, 44-44, 56-57.

Φίλιππος Περ.(Αντωνόπουλος, Τσίτος): Μπότσας 1, Βεντούρης 4 (1), Λιαπούρης 3, Παπαδόπουλος 15 (1), Μητρόπουλος,Ζέμπερης 2,Τσίμπερης 2, Κανελλόπουλος 2, Κατσαρός 3 (1), Ντάνας 7 (1), Παπαϊωάννου 10 (1), Γεωργιάδης 7.

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος): Ηλιόπουλος,Κατσαμπέκης 7,Νταούντ 7 (1τρ-5ριμπ-2κλεψ-3ασ),Παπασιδέρης,Αγγελής 5(1), Σαρήμπαλης 12 (3τρ-10ριμπ-6ασ), Καρακώστας 2, Σακελλαρίδης 12(10ριμπ-4ασ), Χανιώτης 12 (1τρ-5ριμπ-4ασ), Γάσπαρης,Σταφυλάς

31 - 6 ριμπ., 2 κλεψ., 3 κοψ., 21 ασ., 12 λαθ.

13/17 1π., 13/34 2π., 6/20 3π.

Επόμενος αγώνας για την τελευταία αγωνιστική εντός έδρας τη Πέμπτη 26/4 στις 21.45 με αντίπαλο την Άμιλλα Περ..