[Ανδρικό]: Νίκη με ανατροπή....

Σημαντική νίκη με ανατροπή αυτή τη φορά πέτυχε η ομάδα μας απέναντι στην νεανική και αξιόμαχη ΑΕΚ Περ. εκτός έδρας με 59-63.

Η εμπειρία των παικτών μας στο τελευταίο δεκάλεπτο και η θέληση για τη νίκη παρά τη κακή απόδοση, ήταν οι σημαντικότεροι παράγοντες γιαυτήν την επιτυχία.

ΑΕΚ Περ. - ΓΣ Γλυκών Νερών 59 -63 (33-29)

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορέσει να πάρει καθαρό προβάδισμα και το δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο 16-16.

Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και σε συνδυασμό με τα πολλά και αβίαστα λάθη της ομάδας μας, ξέφυγαν στο σκορ με 33-19.Ένα 10-0 σερί της ομάδας μας προς το τέλος του δεκ. μας βοήθησε να μειώσουμε τη διαφορά του σκορ στο ημίχρονο το οποίο και έληξε 33-29.

Με κακές επιλογές και αρκετά λάθη συνεχίστηκε η 3η περίοδος για την ομάδα μας,Η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +9 με το τέλος του δεκ. στο 49-40.

Η πρώτη αντίδραση της ομάδας μας φάνηκε στην αρχή του δεκ. ,όπου και μειώσαμε στο 49-45.Με ένα 6-0 σερί η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +11(56-45) στο 33΄.Τα τελευταία 7΄ λεπτά η ομάδα μας έδειξε οτι έχει πολλά αποθέματα και χαρακτήρα νικητή.Με ένα 11-0 σερί καταφέραμε να ισοφαρίσουμε στο 37΄.Στα τελευταία τρια λεπτά φάνηκε η εμπειρία της ομάδας μας από τη περσινή σεζόν στη Β εσκα και καταφέραμε να κερδίσουμε με 59-63 έναν αγώνα όπου για 33΄ φαινόταν αδύνατον.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους όσοι συνέβαλαν στη 2η νίκη του πρωταθλήματος καθώς και τους φιλάθλους που μας ακολούθησαν στο Περιστέρι.

Διαιτητές: Φασόλης , Καλαντζής

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 17-13, 16-11, 10-23

ΑΕΚ Περ. (Γρυλλιωνάκης): Γκότσης, Καμαρινόπουλος 3, Νίνος, Μητσόπουλος 20(2), Νταγκίνης 2, Χίος 2, Μαρτζέλης 11(1), Μπαρτζώκας, Σιδέρης 11(1), Γεωργακόπουλος, Δημητρόπουλος 10(2),Πετσάνας

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος,Παπασιδέρης): Παρμάγκος(4 ριμπ), Μαθιουδάκης, Γαιτανάκης 10(2τρ-5ριμπ-4κλεψ-3κοψ-3-ασ), Σωτηρόπουλος 11( 9 ριμπ-3κλεψ-3ασ), Νταούντ 8(2),Αγγελής, Παλαιοξάρης, Καρακώστας,Χανιώτης 22(3τρ-3ασ), Γάσπαρης 5(1), Σταφυλάς 1(6 ριμπ-4ασ), Σακελλαρίδης 6(9 ριμπ-4κλεψ)

25 - 12 ριμπ., 17 κλεψ., 4 κοψ., 19 ασ., 20 λαθ.

17/26 1π., 11/40 2π., 8/20 3π.

Επόμενος αγώνας εντός έδρας την Πέμπτη 18/10 στις 21.45 με αντίπαλο τον ΑΕΣΑΦ Κούρο.