[Εφηβικό, Παιδικό, Παμπαίδες, Μίνι, Προμίνι]: Δραστηριότητα αγώνων

[Εφηβικό]

Το ξεκίνημα της νέας χρονιάς έφερε δύο εύκολες νίκες για την ομάδα των Εφήβων.

Για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, νίκησε εκτός έδρας με 63-25 την ομάδα του Γ.Σ. Κερατέας.

Για τη 14η αγωνιστική, νίκησε εντός έδρας με 115-31 την ομάδα του Α.Ο. Καλλιτεχνούπολης. Σημαντικό στοιχείο και στους δύο αγώνες η στελέχωση της ομάδας και με αθλητές από το Παιδικό Τμήμα που αποκόμισαν εμπειρίες αλλά και αγωνιστικό χρόνο στην μεγαλύτερη κατηγορία.

Η ομάδα παραμένει αήττητη και με ρεκόρ 14-0 έχει μπροστά τις 4 αγώνες για την ολοκλήρωση της Α' Φάσης του φετινού πρωταθλήματος. Δύο εκ των αγώνων θα είναι με τις ομάδες που διεκδικούν επίσης μία εκ των δύο πρώτων θέσεων και την πρόκριση στην επόμενη φάση, τον Α.Σ. Εκπαιδευτηρίων Πλάτων και τον Α.Ο.Κ. Σπάτων.

Κάθε λεπτομέρεια, κάθε στιγμή προετοιμασίας, κάθε αμυντική και επιθετική προσπάθεια θα είναι σημαντική για να επιβραβευτεί μέχρι τέλος η εξαιρετική φετινή χρονιά του Τμήματος.

Ο επόμενος αγώνας είναι την Κυριακή 27 Ιανουαρίου εκτός έδρας στις 17:30 με αντίπαλο την ομάδα του Α.Ο.Κ. Σπάτων (12-2) σε ένα αγώνα που προμηνύεται να έχει αθλητική - και μόνο - ένταση.

[Παιδικό]

Αντίθετο ξεκίνημα και απότομη προσγείωση επιφύλασσε το 2019 για την ομάδα των Παίδων.

Με δύο διαδοχικές ήττες, η ομάδα υποχώρησε στην τρίτη θέση του ομίλου και η πρόκριση στην επόμενη φάση θα απαιτήσει μία ακόμη μεγάλη υπέρβαση.

Για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, έχασε εκτός έδρας με 40-37 από την ομάδα του Γ.Σ. Κερατέας. Ήταν ένα πολύ νευρικό παιχνίδι από το πρώτο λεπτό, στο οποίο η ομάδα μας δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ελαφρώς καλύτερη εικόνα του δευτέρου και τρίτου δεκαλέπτου έφεραν μπροστά τα Γλυκά Νερά με 34-28. Ένα όμως καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο, σε συνδυασμό με ορισμένα μεγάλα σουτ της αντίπαλης ομάδας αλλά και αμφιλεγόμενες διαιτητικές αποφάσεις ήταν αρκετό για τη γηπεδούχο ομάδα να κατακτήσει το ροζ φύλλο.

Το σοκ της ήττας από την Κερατέα βάρυνε περισσότερο τα πόδια και δεν επέτρεψε την πνευματική προετοιμασία για το παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής. Σε ένα παιχνίδι σχεδόν αντίστροφο με αυτό του πρώτου γύρου, η Νέα Μάκρη πέτυχε σπουδαία νίκη στο γήπεδο μας με 49-43. Ένα πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο άνοιξε την ψαλίδα και παρά το ότι τα παιδιά είχαν την αντοχή να επιστρέψουν και να ισοφαρίσουν, η αστοχία στο τέταρτο δεκάλεπτο και ορισμένα άστοχα τελειώματα κοντά στο καλάθι ήταν καθοριστικά.

Οι δύο συνεχόμενες ήττες ήλθαν από δύο ομάδες που έχουν ξεκινήσει ιδιαίτερα φορμαρισμένες το δεύτερο γύρου του Πρωταθλήματος. Στις 4 αγωνιστικές που απομένουν, 4 ομάδες συνεχίζουν να διεκδικούν με μεγαλύτερες ή μικρότερες πιθανότητες τη δεύτερη θέση πίσω από την εξαιρετική ομάδα του Γ.Σ. Κορωπίου που συνεχίζει αήττητη. Τα ντέρμπι των επόμενων αγωνιστικών (Λαύριο - Κερατέα, Κερατέα - Νέα Μάκρη, Λαύριο - Νέα Μάκρη και Κορωπί - Γλυκά Νερά) προμηνύουν έντονες συγκινήσεις για όσες ομάδες πιστέψουν στην πρόκριση.

Ο επόμενος αγώνας είναι την Κυριακή 27 Ιανουαρίου εκτός έδρας στις 16:00 με τον Α.Ο.Κ. Σπάτων (5-9).

[Τμήμα Παμπαίδων]

Ξεκίνησαν οι επίσημες υποχρεώσεις για τη νέα χρονιά και το Τμήμα Παμπαίδων κέρδισε ακόμα δύο παιχνίδια, φτάνοντας έτσι τις 12 νίκες σε ισάριθμους αγώνες, δύο στροφές πριν το τέλος της Α Φάσης.

Στις 12 Ιανουαρίου η ομάδα υποδέχθηκε την ομάδα του Ο. ΚΑ. Μεσογείων σε ένα παιχνίδι που δόθηκε η ευκαιρία σε όλα τα παιδιά να έχουν αρκετό χρόνο συμμετοχής και το οποίο τελείωσε με 75-38.

Επόμενος αντίπαλος στις 19 Ιανουαρίου ήταν η ομάδα της Καλαθοσφαίρισης Αγίας Παρασκευής στο Κλειστό στο Κοντόπευκο. Για ακόμα ένα παιχνίδι στην αποστολή της ομάδας βρίσκονταν 3 παιδιά του 2006 καθώς και 3 του 2007, τα οποία βοηθάνε την ομάδα ενώ ταυτόχρονα κερδίζουν εμπειρίες και παραστάσεις παίζοντας απέναντι σε μεγαλύτερα παιδιά. Το παιχνίδι κρίθηκε στα δύο πρώτα οκτάλεπτα με την ομάδα μας να παίρνει μία μεγάλη διαφορά αλλά να μην έχει στη συνέχεια και ανάλογη εικόνα. Παρόλο που δεν απειληθήκαμε σε καμία στιγμή του παιχνιδιού και ενώ συμμετείχαν για τουλάχιστον δύο φορές και τα 13 παιδιά σίγουρα δεν βγήκε η ενέργεια και διάθεση που θα έπρεπε και ιδιαίτερα στην άμυνα. Το τελικό σκορ ήταν 69-59 για την ομάδα μας.

Ο επόμενος επίσημος αγώνας και προτελευταίος για την Α Φάση είναι το ντέρμπι με την ομάδα του Α.Σ.Κ. Ντερή (10-2) που είναι στη δεύτερη θέση, το Σάββατο 26 Ιανουαρίου στις 14.00 εντός έδρας.

[Τμήμα Μίνι - 2 Ομάδες]

Μετά από ένα μεγάλο κενό λόγω γιορτών ξεκίνησε το Σαββατοκύριακο 19 και 20 Ιανουαρίου η αγωνιστική δραστηριότητα στο Πρωτάθλημα Μίνι στο οποίο ο Σύλλογος συμμετέχει με δύο ομάδες.

Για τον 1ο όμιλο η ομάδα μας νίκησε με 64-52 τον Α.Ο. Κρόνου Γέρακα στο κλειστό του Γέρακα. Ξεκινώντας καταπληκτικά με γρήγορο μπάσκετ και μεγάλη ευστοχία από κοντινή αλλά και μακρινή θέση ξέφυγε αρκετά από την αρχή. Στο δεύτερο οκτάλεπτο διεύρυνε ακόμα περισσότερο την διαφορά με καλή άμυνα και αρκετό τρέξιμο στον αιφνιδιασμό. Στη συνέχεια υπήρξε μια σχετική χαλάρωση που έφερε κάποια εύκολα λάθη και χαμένες προσπάθειες από κοντά αλλά τα παιδιά διαχειρίστηκαν καλά το παιχνίδι ώστε να μην δώσουν κανένα δικαίωμα στην ομάδα του Γέρακα να απειλήσει πραγματικά. Λόγω αρκετών τραυματισμών στην αποστολή της δωδεκάδας συμμετείχαν και 5 παιδιά του 2007 που είχαν παίξει και το πρωί αγώνα με τον Παναθηναϊκό για το Elite Youth Tournament.

Ο επόμενος επίσημος αγώνας είναι εντός έδρας, την Κυριακή 27 Ιανουαρίου στις 12.45 με την ομάδα του Α.Ο. Αργοναύτη Τριγλίας (0-7).

Για το ίδιο Πρωτάθλημα και τον 5ο όμιλο, η ομάδα μας έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με 32-40 υπέρ του Α.Ο. Καλλιτεχνούπολης. Αυτό που κρατάμε είναι η καλή διάθεση και ενέργεια που έβγαλαν τα παιδιά για ακόμα ένα παιχνίδι, μένοντας κοντά και διεκδικώντας τον αγώνα μέχρι τέλους. Λεπτομέρειες στην αμυντική προσήλωση και κάποια χαμένα εύκολα lay up δεν έδωσαν την ευκαιρία για κάτι καλύτερο. Ευχές και περαστικά στον μικρό αθλητή Γιωργή Ιωάννου που είχε ένα μικρό τραυματισμό και με την ελπίδα να είναι σύντομα καλά και να επιστρέψει στην ομάδα του. Επόμενη βδομάδα εκτός έδρας παιχνίδι στο κλειστό της Παιανίας.

Για την επόμενη αγωνιστική, η ομάδα αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Α.Σ. Κτησιφώντα Παιανίας (2-4) την Κυριακή 27 Ιανουαρίου στις 10:30.

[Τμήμα Προμίνι -2007]

Το πολύ ισχυρό Πρωτάθλημα Amita Motion Elite Youth επιφύλασσε δύο παιχνίδια για τους 2007 με μία νίκη και μία ήττα. Η ομάδα μας υποδέχθηκε αρχικά στις 12 Ιανουαρίου τον Ίκαρο Καλλιθέας. Μετά από ένα όχι και τόσο καλό παιχνίδι, για μεγάλο διάστημα, απέναντι στην δεύτερη και πολύ δυνατή ομάδα του Ίκαρου και παρόλο που στο τελευταίο οκτάλεπτο τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό προσπαθώντας να επιστρέψουν, το τελικό σκορ 43-53 κρίνεται δίκαιο.

Μία στροφή πριν το τέλος του πρώτου γύρου η ομάδα μας υποδέχτηκε στις 20 Ιανουαρίου τον Παναθηναϊκό (Ακαδημία Ο.Α.Κ.Α) και μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες καταφέραμε να επικρατήσουμε με 53-45 απέναντι σε μία δυνατή και καλά δουλεμένη ομάδα. Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι με γρήγορες φάσεις, όμορφες συνεργασίες, μεγάλη ενέργεια στην άμυνα και στα ριμπάουντ και αποζημίωσε και με το παραπάνω όσους παρευρέθηκαν στο κλειστό των Γλυκών Νερών.

Ακόμα μία αγωνιστική μένει για να ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος σε αυτό το εξαιρετικά ανταγωνιστικό τουρνουά που προσφέρει παραστάσεις και εικόνες που θα βοηθήσουν στο μέλλον όλους τους αθλητές μας που συμμετέχουν. Η ομάδα μας, έχοντας ήδη νικήσει Παναθηναϊκό και Περιστέρι, βρίσκεται με ρεκόρ 3-3 ακριβώς στην μέση της βαθμολογίας παλεύοντας για την είσοδο της στην τελική τετράδα.

Ο επόμενος αγώνας είναι εντός έδρας με την ομάδα του Παναθηναϊκού (Ακαδημία Λεωφόρου) την Κυριακή 27 Ιανουαρίου στις 12:45.

Καλά αποτελέσματα σε όλες τις ομάδες μας!