ΑΝΔΡΙΚΟ: 24.10.2019: Το πρώτο ‘αίμα’!

Η διαδρομή κατά μήκος της Αττικής Οδού προς το Κλειστό Γυμναστήριο της Μεταμόρφωσης ‘Κώστας Αρβανίτης’ λίγο πριν τις 20:30 ήταν ήρεμη και χωρίς πολλές συζητήσεις, για τον coach και τους αθλητές των Γλυκών Νερών. Η συγκέντρωση, το focus, όλων ήταν το ζητούμενο πριν από τον σημαντικό αγώνα στις 21:30 του Πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β’ Ε.Σ.Κ.Α. Οι τελευταίες οδηγίες στα αποδυτήρια, η πνευματική ετοιμότητα κατά την προθέρμανση, η πίστη στις δυνατότητες της ομάδας και του κάθε συμπαίκτη, όλα αποτέλεσαν στοιχεία της προετοιμασίας για τη διαχείριση της πίεσης που αναπόφευκτα υπάρχει σε κάθε αγώνα.

Πόσο μάλλον όταν η πίεση είχε αυξηθεί λόγω των αποτελεσμάτων, και όχι της εικόνας, των πρώτων τριών αγωνιστικών. Η μετάβαση της Ανδρικής Ομάδας στην επόμενη περίοδο μετά την ανάληψη της από τον coach Άρη Κατσαμπέκη και η διαδρομή για την περίοδο 2019 – 2020 ήταν δεδομένο ότι θα έχει αναταράξεις από τα ακόλουθα γεγονότα:

1) Τις αποχωρήσεις έξι (6) παικτών από την ομάδα της περιόδου 2018 – 2019, εκ των οποίων οι τρεις ήταν βασικά στελέχη

2) Την αλλαγή φιλοσοφίας που αναπόφευκτα προκύπτει από κάθε αλλαγή προπονητή και με δεδομένη την αθλητική ένταση και την προσωπική πρόκληση που ο νέος coach ζήτησε από κάθε παίκτη

3) Την προσπάθεια επίτευξης ισορροπίας ρόλων μεταξύ των έμπειρων και των νεότερων παικτών και

4) Το πολύ περιορισμένο, για τις δυσκολίες της Κατηγορίας, φετινό roster των 15 παικτών, από το οποίο στον χθεσινό αγώνα υπήρχαν 5 απουσίες και στη δωδεκάδα κλήθηκαν παίκτες από το Εφηβικό και το Παιδικό.

Η φιλοσοφία της νέας περιόδου έχει ως βασικές σταθερές την υψηλής έντασης άμυνα και τη βελτίωση της αυτοπεποίθησης και της πρωτοβουλίας στην λειτουργία της επίθεσης. Οι καρποί της σκληρής δουλειάς των αθλητών έγιναν εμφανείς στα τρία πρώτα παιχνίδια. Το παθητικό των 63, των 60 και των 58 πόντων αδικείται από το ξεκίνημα του 0-3 καθώς η άμυνα λειτούργησε πολύ καλά απέναντι σε δυνατούς αντιπάλους με μεγάλη ιστορία (Α.Ο. Άρης Πετρούπολης – Α ΕΣΚΑ 2018, Ε.Σ.Ν. Μάκρης και Α.Ο. Αναγέννηση Πετραλώνων) που έχουν υψηλούς στόχους. Η λειτουργία της επίθεσης και των αυτοματισμών, η εδραίωση αυτοπεποίθησης στις προσωπικές δυνατότητες αλλά και πίστης στις δυνατότητες του συμπαίκτη και της ομάδας ήταν δεδομένο ότι θα απαιτήσει περισσότερο χρόνο.

Στον χθεσινό εκτός έδρας αγώνα με το Γ.Α.Ο. Κουκουβάουνων που ερχόταν με ρεκόρ 1-2 ήταν και πάλι δεδομένο ότι το θεμέλιο μίας καλής εμφάνισης για την εξασφάλιση του πρώτου ροζ φύλλου θα ερχόταν και πάλι από την άμυνα. Ένα πολύ καλό επιθετικό ξεκίνημα έδωσε στην ομάδα μας ένα αέρα 11 πόντων από νωρίς με 5-16 στο 6ο λεπτό. Η γηπεδούχος ομάδα είχε τις λύσεις και την ψυχραιμία όμως να διαχειριστεί σωστά το τελευταίο τετράλεπτο και απάντησε με το δικό της 13-1 για να περάσει μπροστά με 18-17. Στο 2ο δεκάλεπτο διατήρησε μάλιστα ένα σταθερό προβάδισμα 4-6 πόντων εκμεταλλευόμενη και το υψηλό ποσοστό ευστοχίας της στις ελεύθερες βολές. Η ψύχραιμη απάντηση μας με σωστή κυκλοφορία και ορισμένους αιφνιδιασμούς έφερε την ισοφάριση στο 32-32 πριν οι γηπεδούχοι πουν την τελευταία λέξη με καλάθι στο 1’’ για το σκορ ημιχρόνου 34-32. Ξεχωριστό highlight της χρονιάς ίσως το εκπρόθεσμο αλλά εντυπωσιακό τρίποντο του Παναγιώτη Γαϊτανάκη από τα 22μ! Εντός του 2019 ο Γ.Σ. είχε δώσει ένα ακόμη απίστευτο highlight με το εντός χρόνου τρίποντο από τα 20μ του Γιάννη Ιωαννίδη στον αγώνα Παμπαίδων Β (2005) Κ.Α.Π. - Γ.Σ. Γλυκών Νερών στις 19.01.2019!

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μπήκε αποφασισμένη να εκμεταλλευτεί το δυνατό της όπλο που είναι η άμυνα. Με αλληλοκαλύψεις, σωστή λειτουργία στα block-out και διαρκή επικοινωνία, έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-15 και πήρε το προβάδισμα με 44-47. Στο 4ο δεκάλεπτο, η ροή του αγώνα έγινε ακόμη πιο αργή με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν επιθέσεις μετά τα 20’’. Ακόμη όμως και με αυτές τις συνθήκες, στις οποίες η αγωνιστικότητα και η ταχύτητα των νεότερων παικτών μας δεν μπορούσε να μετουσιωθεί σε άμεσο πλεονέκτημα, ήταν η ακόμη πιο σφικτή άμυνα που εκμηδένισε κάθε ελπίδα επιστροφής της γηπεδούχου ομάδας. Το τελικό 52-59 (με 8 μόλις πόντους παθητικό στο 4ο δεκάλεπτο) έφερε την, πανάξια, πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και χαμόγελα ικανοποίησης στον coach και στους αθλητές μας.

Η επόμενη αγωνιστική θα φέρει στα Γλυκά Νερά την Α.Ε. Αιόλου Ταύρου (2-2) σε ένα παιχνίδι που ήδη από το χθεσινό τελευταίο σφύριγμα έχει κάνει τα μάτια των παικτών μας να γυαλίζουν από δίψα για τη νίκη. Οι φίλοι του Γυμναστικού Συλλόγου, οι φίλαθλοι που στηρίζουν την ομάδα από την αρχή του φετινού πρωταθλήματος με πλήρη αντίληψη της σημαντικής αλλαγής που συντελείται, οι συμπαίκτες από τις Ακαδημίες και τα Αγωνιστικά Τμήματα θα είμαστε εκεί για να χειροκροτήσουμε και να ενθαρρύνουμε κάθε λεπτό.

Συγχαρητήρια σε όλους!

ΥΓ1. Αξίζουν συγχαρητήρια και στη γηπεδούχο ομάδα του Γ.Α.Ο.Κ. που επίσης έχει ενσωματώσει στο roster της δύο νέα παιδιά U21 προσφέροντας τους σημαντικό χρόνο συμμετοχής και εμπιστοσύνης.

ΥΓ2. Το ψυχολογικό βάρος των εννέα (9) συνεχόμενων ηττών κατά την περίοδο Φεβρουαρίου – Απριλίου 2019 με το οποίο έκλεισε το Πρωτάθλημα 2018-2019 ήταν δεδομένο ότι θα είχε επίπτωση και στην μετάβαση στο νέο. Συγχαρητήρια στα παιδιά που έμειναν, πάλεψαν και παλεύουν σε κάθε προπόνηση για την επόμενη ημέρα του Ανδρικού υπό την καθοδήγηση του coach Άρη και του συνεργάτη του Σάββα Τεγόπουλου, με την αμέριστη υποστήριξη του Team Manager Γιώργου Κεχαγιά και της Διοίκησης.

ΥΓ3. Hysterics suffer mainly from reminiscences. Josef Breuer – Sigmound Freud, 1893.

ΥΓ4. Critical factors: A. Ο μέσος όρος της χθεσινής δωδεκάδας ήταν τα 23 έτη. Ή αλλιώς 8,5 έτη χαμηλότερος από το roster που ξεκίνησε την περίοδο 2018-2019. Β. Το 4ο συνεχόμενο παιχνίδι με βελτιωμένη άμυνα. 65, 60, 58, 52! Γ. Το 3ο συνεχόμενο παιχνίδι με βελτιωμένη επίθεση. 53, 55, 59.

ΥΓ5. Μοναδικό μελανό σημείο η νευρικότητα που έφερε και αστοχία στις ελεύθερες βολές. Στους επόμενους 3 αγώνες (εντός Α.Ε. Αίολος Ταύρου 2-2, εκτός Α.Σ. Τυφών 2-2, εντός ΕΦΟΑ Σπ. Λούης 0-4) θα μετρήσει κάθε ένας πόντος.

ΥΓ6. Ο τίτλος παραπέμπει προφανώς στην ταινία Rambo: First Blood. Η μουσική επένδυση της ανάρτησης γίνεται από μία άλλη διάσημη ταινία του Sylvester Stallone όπου το μουσικό θέμα με τους ελάχιστους στίχους φέρνει ένα ρίγος και μία αδημονία για το επόμενο παιχνίδι.

Trying hard now, it's so hard now, trying hard now.

Getting strong now, won't be long now, getting strong now.