Παμπαιδικό Α και Β: Απολογισμός διμήνου

Στις 16.11 η Α ομάδα αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Α.Σ.K. Ντερή. Μετά από μία μεγάλη αγωνιστική προσπάθεια για 35 λεπτά που είχε οδηγήσει σε μικρή διαφορά απέναντι σε μία εξαιρετική ομάδα, το τελικό αποτέλεσμα με 50-33 δεν αντικατοπτρίζει την συνολική εικόνα. Εντούτοις πάντοτε αποτελεί αντικείμενο προβληματισμού η μη μαχητικότητα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο καθώς και η απώλεια πολλών εύκολων καλαθιών που θα έδιναν και άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στις 23.11 η ομάδα έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση, παρά την ήττα με 43-54, από την πρώτη και αήττητη ομάδα του Α.Σ. Ολυμπιάδας Παπάγου. Τα βασικά χαρακτηριστικά ήταν η ομαδικότητα, η ενέργεια και η σωστή επικοινωνία σε όλη τη διάρκεια. Οι καλές εμφανίσεις συνεχίστηκαν χωρίς όμως την κατάκτηση ενός ροζ φύλλου αγώνα απέναντι στην εξαιρετική ομάδα του Α.Σ. Πανερυθραικού. Για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα το παιχνίδι ήταν κλειστό ως προς τη διαφορά απέναντι σε μία πολύ ψηλή, αθλητική και καλά δουλεμένη ομάδα που κέρδισε με 53-65. Στις 7.12 έγινε ένας αγώνας κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες σε ανοικτό γήπεδο, με έντονο κρύο και υγρασία. Η γηπεδούχος ομάδα του Γ.Σ. Βριλησσίων είναι πολύ πιο εξοικειωμένη καθώς αγωνίζεται μόνιμα σε ανοικτό και πήρε τη νίκη με 49-21. Όλα τα παιδιά πάλεψαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού βγάζοντας ορισμένες όμορφες φάσεις, αλλά οι συνθήκες όπως και η δυναμικότητα των αντιπάλων δεν έδωσαν την ευκαιρία να γίνει ένας ακόμα πιο δυνατός αγώνας. Η επιστροφή στις νίκες ήλθε στις 14.12 με μία καλή εμφάνιση απέναντι στην ομάδα του Α.Ο. Αγίου Νικολάου Παλλήνης με 59-50. Όλα τα παιδιά έδειξαν εξαιρετική εικόνα, με μεγάλη διάθεση και ενέργεια απέναντι σε ένα αξιόμαχο αντίπαλο. Στην τελευταία αγωνιστική για το 2019 και πρώτη του δεύτερου γύρου, η ομάδα μας έδειξε τεράστια βελτίωση απέναντι στην ομάδα του Α.Ε.Ν. Κηφισιάς. Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η ομάδα της Κηφισιάς είχε επικρατήσει με 26 πόντους. Ήταν τελείως διαφορετική η εικόνα σε αυτό το παιχνίδι, καθώς κρίθηκε στην παράταση και παρά την ήττα με 51-54 μας γέμισε αισιοδοξία η εικόνα όλων των παιδιών απέναντι σε μία εξαιρετική ομάδα με αρκετά ψηλούς και δυνατούς αθλητές.

H Β ομάδα Παμπαίδων συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις κερδίζοντας εντός έδρας την εξαιρετική ομάδα της Α.Ο. Τριπλής Κορώνας με 43-40 μετά από ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι. Στο επόμενο παιχνίδι ήλθε η εκτός έδρας ήττα - μετά από καλή εμφάνιση - από τον Α.Σ. Ολυμπιάδας Παπάγου με 47-37. Στον αγώνα υπήρξε συμμετοχή όπως πάντα και των 15 αθλητών. Στις 1.12 η ομάδα είχε εύκολο έργο και κατέκτησε μία πειστική νίκη με 31-59 στο εκτός έδρας αγώνα με τον Α.Σ. Πανερυθραικό, με τον χρόνο να μοιράζεται σε όλα τα παιδιά. Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση και νίκη με την ομάδα του Γ.Σ. Βριλησσίων με 46-30 για τα παιδιά που έδειξαν μεγάλη βελτίωση σε ένα ακόμα παιχνίδι στις 8.12. Στις 14.12 έγινε ένα παιχνίδι υψηλού επιπέδου, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, στο οποίο η ομάδα μας κατέκτησε τη νίκη με 54-62 εκτός έδρας επί της Ακαδημίας Εξέλιξης Καλαθοσφαίρισης (Eurohoops). Ήταν ένα παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον όλων όσων βρέθηκαν στο γήπεδο μέχρι το τέλος. Στην τελευταία αγωνιστική για τη φετινή χρονιά στο εκτός έδρας παιχνίδι στο κλειστό του Γαλατσίου και μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι που και αυτό κρίθηκε στην παράταση, η ομάδα μας έχασε με 60-56 στις λεπτομέρειες από τον Α.Ο. Γαλατσίου.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και των δύο ομάδων για την προσπάθεια τους σε όλα τα φετινά παιχνίδια.